Masz już dość detergentów, które nie tylko podrażniają Twoją skórę, lecz również szkodzą środowisku? Czy wiesz, że możesz z nich niemalże zupełnie zrezygnować? Przedstawiamy ekologiczne detergenty, z których możesz korzystać zamiast nich!
Ekologiczne pranie – co będzie potrzebne?
Sklepowe proszki do prania pozostawiają na Twojej skórze wysypkę? Nie pozostaje Ci nic innego jak zrobić własny, delikatny detergent do pralki. Co będzie Ci potrzebne?
– 1 szklanka sody kalcynowanej,
– 1 szklanka nadwęglanu sodu,
– 1 szklanka boraksu.
Jak to zrobić? Po prostu wsyp wszystkie składniki do większego pojemnika i wymieszaj je ze sobą, energicznie potrząsając. Na jeden wsad pralki wystarczy ok. 50 g przygotowanego proszku.
Możesz też jeszcze poprawić właściwości piorące preparatu, dodając do niego nieco mydła potasowego. Przy takich proporcjach powinny wystarczyć 2-3 łyżki.
Naturalny środek czyszczący – jak go przygotować?
Potrzebujesz naturalnego środka do mycia wszystkich powierzchni? Przygotuj:
– łyżeczkę mydła w płynie,
– łyżeczkę boraksu,
– kilka kropli olejku z drzewa herbacianego,
– 2 łyżki białego octu,
– 2 szklanki gorącej wody.
Tak przygotowaną mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem. Możesz nią czyścić w zasadzie wszystko – od blatów i stołów po zabrudzoną kuchenkę czy zlew.
Jakie składniki pomogą Ci w ekologicznym sprzątaniu?
Podczas sprzątania domowymi metodami mogą Ci się też przydać takie składniki, jak:
– soda oczyszczona – doskonale sprawdza się przy czyszczeniu prawie każdej powierzchni. Zmiękcza wodę, a przez to poprawia działanie mydła – doskonale sprawdzi się zatem jako składnik środków do mycia ceramiki czy armatury pokrytej kamiennym osadem. Korzystając z sody oczyszczonej, możesz również pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia lub lodówki. Po prostu wysyp ją na talerzyk i zostaw na na kilka godzin, a najlepiej na całą noc – biały proszek wchłonie przykre aromaty, pozostawiając neutralny zapach;
– sok z cytryny – nadaje się do używania w roli środka wybielającego na plamy – szybko przywrócisz ubraniom dawny wygląd. Możesz też skorzystać z niego, by usunąć z czajnika kamienny osad z twardej wody. Cytryna również pochłania zapachy – możesz zmieszać ją z sodą, by stworzyć naturalny odświeżacz powietrza do lodówki;
– kwasek cytrynowy – działa podobnie do cytryny. Doskonale radzi sobie z usuwaniem tłuszczu, pomaga w pozbyciu się kamienia, a przy tym odświeża powierzchnię;
– ocet – jest znany przede wszystkim jako środek odtłuszczający. Warto więc wykorzystać go do przygotowania domowej mieszanki do mycia kuchenki i piekarnika;
– sól – ma działanie odkażające, dezynfekujące i ścierne – usunie trudne ślady kamienia oraz większe zabrudzenia;
– olejki eteryczne – nie tylko poprawiają zapach domowych środków czyszczących, lecz również wzmacniają je – mogą bowiem działać antybakteryjnie na czyszczoną powierzchnię.