Dekantery to niezbędne urządzenia w oczyszczalni ścieków – odgrywają bowiem istotną rolę w efektywnym usuwaniu osadów i zanieczyszczeń. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej dekanterom od BIOX, ich zastosowaniom oraz różnym rodzajom.
Dekanter – co to za urządzenie?
Dekantery to urządzenia, których zadaniem jest oddzielenie zanieczyszczeń unoszących się na powierzchni z górną warstwą ścieków oraz odprowadzenie poza zbiornik sklarowanej cieczy. W zależności od potrzeb dekantery zanurzone są na stałe w zbiorniku lub posiadają zmienny poziom zanurzenia regulowany ręcznie, pneumatycznie lub elektrycznie. Istnieje także możliwość montażu dekantera z pompą lub grawitacyjne odprowadzanie cieczy ze zbiornika.
Dekanter jednopływakowy od BIOX
Dekanter jednopływakowy wykorzystywany jest najczęściej w małych i średnich oczyszczalniach ścieków. Zanurzony najczęściej na poziomie 20 cm, odpowiada za odprowadzanie sklarowanej warstwy powierzchniowej ścieków, za pomocą króćca spustowego i połączenia sztywnego lub giętkiego. W zależności od warunków, ścieki odprowadzane są grawitacyjnie lub przy pomocy pompy zewnętrznej, lub zatapialnej, do której podłączony jest przewód odprowadzający. W przypadku dekanterów z pompą nie jest konieczne stosowanie zasuwy zabezpieczającej na końcu przewodu. Zdarza się, że dekantery pływające zastępują osadniki wtórne w oczyszczalniach, które pracują w systemie sekwencyjnym.
Dekanter wielopływakowy od BIOX
Dekanter wielopływakowy montowany jest w małych i średnich oczyszczalniach ścieków, pracujących zarówno w systemie sekwencyjnym jak i ciągłym. W ofercie dostępne są dwa rodzaje dekanterów wielopływakowych do ścieków – dwu- i czteropływakowe. Pierwsze z nich z uwagi na swój układ wymagają stabilizacji za pomocą przegubowego lub rolkowego układu stabilizacji. Dekanter czteropływakowy stabilizuje się samoczynnie. Podobnie jak w przypadku dekantera jednopływakowego ścieki odprowadzane są grawitacyjnie lub przy wykorzystaniu pompy.
Dekanter pneumatyczny od BIOX
Pneumatyczne dekantery wykorzystywane są do okresowego lub ciągłego spustu sklarowanej cieczy w małych i średnich oczyszczalniach. Sterowanie pneumatyczne umożliwia podnoszenie koryta ponad powierzchnię ścieków, co przerywa ich odprowadzanie. Funkcja ta jest wykorzystywana z reguły w przypadku przerw w odbiorze ścieków i zapobiega zanieczyszczaniu odprowadzanej cieczy przez osad czynny. Istotną kwestią jest także fakt, iż układ pneumatyczny nie posiada żadnych ruchomych części, co niweluje ryzyko awarii do minimum. Dekanter pneumatyczny dostępny jest w dwóch wariantach: dwu- i czteropływakowym.
Dekanter elektryczny od BIOX
Dekantery elektryczne posiadają koryto z mechanizmem podnoszenia, a samo urządzenie montowane jest na pływakach, które umożliwiają pracę także przy wahaniach poziomu ścieków. Podnoszenie i opuszczanie dekantera odbywa się automatycznie, istnieje jednak także możliwość ręcznej obsługi dekantera, wykorzystywane najczęściej w przypadku ewentualnej awarii. W obu przypadkach regulacja położenia dekantera odbywa się poprzez zmianę kierunku obrotów silnika.
Wydajność dekanterów
Wydajność dekantera do oczyszczalni ścieków jest kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy doborze urządzenia. Niezależnie od rodzaju zależy ona między innymi od wielkości i ustawień dekantera czy średnicy, długości i rodzaju przewodu spustowego. Istotną kwestią mającą także wpływ na wydajność jest różnica poziomu wlotu i wylotu ścieków oraz kształt przewodu, np. liczba kolan w sztywnym przewodzie spustowym. Każde kolanko jest bowiem miejscem straty wydajności w rurociągu.
Serwis i gwarancja dekanterów od BIOX
Urządzenia od BIOX zostały zaprojektowane i wykonane w Polsce, co przekłada się na dostępność ewentualnych części zamiennych lub szybki serwis całych urządzeń. BIOX zapewnia możliwość naprawy każdego sprzętu wyprodukowanego w ich zakładzie, niezależnie od stopnia jego zniszczenia. Ponadto każda naprawa realizowana jest w czasie nieprzekraczającym 48h od momentu otrzymania przesłanego produktu, co niweluje długoterminowe przestoje w pracy danej oczyszczalni czy zakładu.