Strona głównaPrzemysłRozwiązania magazynowe: przegląd najważniejszych elementów i technologii

Rozwiązania magazynowe: przegląd najważniejszych elementów i technologii

Planujesz modernizację lub budowę zaplecza magazynowego dla Twojego przedsiębiorstwa? Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że będzie ono wymagać wyposażenia w liczne elementy decydujące o funkcjonalności i bezpieczeństwie pracy. Chcąc stworzyć przestrzeń sprzyjającą przechowywaniu różnorodnych przedmiotów lub towarów, warto zainwestować w specjalistyczne rozwiązania magazynowe. Część z nich jest opcjonalna, część obligatoryjna. W naszym artykule omawiamy te kluczowe elementy wyposażenia magazynu.

Regały magazynowe

Regały należą do tych najważniejszych elementów wyposażenia magazynu. To na nich składowane są produkty i przedmioty, dlatego muszą zapewniać wygodną i bezpieczną rotację towarów.

Wybór odpowiednich regałów magazynowych wymaga dokładnej analizy. Pod uwagę bierzemy takie kwestie jak:

  • Rodzaj składowanych towarów i tempo ich rotacji;
  • Specyfika architektoniczna magazynu, a więc jego wysokość i dostępna powierzchnia;
  • Preferowany przez przedsiębiorcę sposób zarządzania towarami;

Spośród popularnych rodzajów regałów magazynowych można wyróżnić regały paletowe, regały wysokiego składowania, regały półkowe, regały przepływowe, regały wjezdne oraz regały wspornikowe.

To jest ważne:

Prawidłowo dobrane i zamontowane regały magazynowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa składowania towarów, a także poprawiają ogólną użyteczność magazynu.

Antresole magazynowe

Interesującym uzupełnieniem dla klasycznych regałów magazynowych mogą być antresole magazynowe. Są to konstrukcje, które umożliwiają wygodne i bezpieczne składowanie towarów na podwyższeniu, a tym samym pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni pod sufitem czy stropem magazynu.

Antresole magazynowe szczególnie dobrze sprawdzają się do przechowywania rzadziej rotowanych towarów, które są przeznaczone do spędzenia nawet wielu tygodni czy miesięcy w przestrzeni magazynu. Tego typu konstrukcję są również idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy  zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, a z różnych przyczyn nie ma możliwości rozbudowy magazynu czy budowy dodatkowego pomieszczenia.

Zautomatyzowane systemy transportowe

Automatyzacja transportu wewnętrznego to jedna z kluczowych inwestycji w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Dzięki temu możliwe jest nie tylko usprawnienie pracy magazynu, ale również przyspieszenie transportu towarów na linii hala produkcyjna–magazyn, co przekłada się na zwiększenie efektywności pracy przedsiębiorstwa. Zautomatyzowane linie transportowe poprawiają również bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wypadków z udziałem ludzi.

Maszyny

Do kategorii rozwiązań magazynowych zaliczymy również wszelkiego rodzaju maszyny, w tym te wykorzystywane na potrzeby transportu wewnętrznego, układania towarów na regałach czy ich przekazywania do wysyłki/kontroli jakości.

Można tutaj wskazać na takie maszyny jak: wózki widłowe, ładowarki samojezdne czy maszyny z napędem elektrycznym, które cieszą się coraz większą popularnością z uwagi na brak emisji spalin oraz cichą pracę.

Więcej o rekomendowanych rozwiązaniach magazynowych, które mogą poprawić funkcjonalność i bezpieczeństwo pracy Twojego magazynu, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/rozwiazania-magazynowe-to-bedzie-ci-potrzebne/.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązania magazynowe?

To oczywiste, że każdy magazyn ma indywidualna specyfikę i tym samym inne potrzeby, zależne od wielkości, rodzaju składowanych towarów i przedmiotu działalności przedsiębiorstwa. Wybór konkretnych rozwiązań determinuje również posiadany przez przedsiębiorcę budżet.

Na etapie wyposażania, budowy czy modernizacji magazynu warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych ekspertów z zakresu logistyki magazynowej, którzy zaproponują najlepsze technologie i konstrukcje wpisujące się w specyfikę konkretnego zaplecza.

Fachowe doradztwo w tym zakresie swoim klientom zapewnia spółka LTM, której oferta obejmuje nie tylko regały magazynowe czołowych producentów, ale także profesjonalne usługi doradcze, projektowe oraz wykonawcze, w tym montaż i demontaż regałów oraz ich przeglądy techniczne.

Z pełną ofertą spółki LTM możesz się zapoznać na jej stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read