Strona głównaTransport i logistykaSystemy transportu wewnętrznego to większe możliwości, szybszy rozwój i lepsza rentowność przedsiębiorstwa 

Systemy transportu wewnętrznego to większe możliwości, szybszy rozwój i lepsza rentowność przedsiębiorstwa 

Transport wewnętrzny to proces o ogromnym znaczeniu dla logistyki produkcji oraz magazynowania wielu przedsiębiorstw. Zakład przemysłowy pozbawiony ciągłości transportu staje się niewydolny produkcyjnie, a w konsekwencji i nierentowny. Za prawidłowe działanie przepływu produktowego i surowcowego wewnątrzzakładowego odpowiadają obecnie najczęściej zautomatyzowane systemy transportowe. To od nich zależy w głównej mierze terminowość dostaw komponentów na linie produkcyjne oraz sprawność działania wszystkich innych procesów operacyjnych odbywających się zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz zakładu.

Najważniejsza część infrastruktury logistycznej

Transport wewnętrzny (wewnątrzzakładowy) zaliczany jest do grupy transportu bliskiego, i dotyczy on przemieszczania ładunków na małe odległości, najczęściej w granicach zakładu.  Jego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej synchronizacji i ciągłości przepływu produktów pomiędzy poszczególnymi obszarami zakładowymi.

Obecnie zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego stanowią istotną część infrastruktury logistycznej większości przedsiębiorstw na świecie, zapewniając im sprawne przemieszczanie produktów, paczek, komponentów i gotowych elementów w obrębie ich jednostek. Najczęściej mamy do czynienia z systemami odpowiedzialnymi za transport produkcyjny lub składowo-magazynowy. Samo przemieszczanie ładunków może mieć miejsce zarówno pomiędzy poszczególnymi stanowiskami hali produkcyjnej, jak i pomiędzy określonymi działami, a nawet dwoma osobnymi budynkami zakładowymi.

Kluczowe elementy wewnętrznych systemów transportowych

Przenośniki taśmowe, nazywane również taśmociągami, to podstawowe rozwiązania mechaniczne biorące udział w logistyce wewnątrzzakładowej, będące częścią składową linii produkcyjnych lub funkcjonujące jako systemy autonomiczne.

Przenośniki taśmowe mogą służyć do transportu dużych i ciężkich produktów, a także szerokich i bardzo długich elementów. Cechuje je wysoka efektywność pracy oraz duża nośność. Oprócz przenośników taśmowych, na uwagę zasługują również przenośniki wałkowe, nazywane często rolkowymi. Oba rodzaje urządzeń doskonale sprawdzają się w nowoczesnych, zrobotyzowanych systemach transportowych.

Mocne strony zautomatyzowanego systemu transportu wewnętrznego

  • Krótszy czasu całkowitego cyklu życia produktu – szybsze i wydajniejsze przemieszczanie produktów skraca czas niezbędny do dostarczenia elementu.
  • Bezpieczeństwo – system transportu wewnętrznego minimalizuje ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów.
  • Oszczędność zasobów – system transportu wewnętrznego optymalizuje zasoby, redukując tym samym koszty produkcji i wpływając jednocześnie na lepszą wydajność produkcyjną.
  • Pełna kontrola – system transportu wewnętrznego daje możliwość stałego monitorowania przepływu ładunków.
  • Mniejsze koszty – wyeliminowanie kosztów związanych z zewnętrznym transportem (np. opłaty za paliwo, ubezpieczenia itp.).
  • Większa elastyczność – wyższy poziom elastyczności w przypadku wielu procesów produkcyjnych i logistycznych, co pozwala szybciej reagować na zmieniające się warunki rynkowe.
  • Oszczędność energii – optymalizacja zużycia energii oraz obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Rozwiązania rekomendowane przez przedsiębiorców

W przypadku wewnątrzzakładowych rozwiązań logistycznych na uwagę zasługują na pewno systemy transportowe projektowane i wdrażane przez firmę ACaRS, które cieszą się pozytywną renomą wśród przedsiębiorców. Systemy te powstają z wykorzystaniem najwyższej jakości komponentów, co przekłada się na ich trwałość, funkcjonalność oraz niezawodność pracy. Wdrożenie systemów transportowych ACaRS to lepsza wydajność pracy, a co za tym idzie i efektywność produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read