Strona głównaTechnologiaBezpieczne maszyny krok po kroku – od oceny ryzyka do CE

Bezpieczne maszyny krok po kroku – od oceny ryzyka do CE

Produkcja maszyn nie należy do prostych czynności, dlatego producenci muszą zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są one produkowane. Na rynek mogą trafić jedynie bezpieczne maszyny, które nie stworzą niebezpieczeństwa w zakładach pracy z nich korzystających. Należy więc zrealizować szereg działań, prowadzących do tego, aby maszyna była wyprodukowana zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE.

Jakie kroki należy podjąć?

Pierwszym krokiem będzie ocena ryzyka. Specjaliści muszą więc ocenić, czy maszyna stwarza jakieś zagrożenie dla osób z nią pracujących. Poza tym zaleca się na tym etapie poszczególne działania mające na celu zredukowanie ryzyka. Drugi krok to profesjonalne opracowanie specjalistycznej koncepcji bezpieczeństwa. Określa się tym samym optymalne środki techniczne, które wpłyną na ogólne bezpieczeństwo maszyny.

Kolejną czynnością, na której należy się skupić jest stworzenie projektu bezpieczeństwa, a potem można przejść bezpośrednio do wyboru komponentów bezpieczeństwa

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Opisane wyżej działania to nie jedyne, którymi trzeba się sugerować przy produkcji maszyn. Nie można zapomnieć o integracji systemu, a konkretnie o doborze dostawców, stworzeniu konfiguracji sterowania, itd. Jeśli już pozytywnie przejdzie się ten etap można ponownie zająć się przeprowadzeniem oceny ryzyka. Na tym etapie nie powinno być w maszynach żadnych wad, inaczej nie mogą być one dopuszczone na rynek. Jednym z ostatnich kroków będzie stworzenie przejrzystej instrukcji obsługi dla klientów, a cały proces kończy się przyznaniem oznaczeń CE. Umieszczając je na urządzeniu producent zapewnia swoich klientów o tym, że produkt spełnia wszelakie wymagania prawne zgodnie z obowiązującą Dyrektywą.

Świadomość dotycząca bezpieczeństwa maszyn wrasta, o czym przeczytasz tutaj: https://pro.bureauveritas.pl/2018/10/22/bezpieczenstwo-maszyn-wzrost-swiadomosci-producentow-i-uzytkownikow/. To wyraźny sygnał, że podejmowane przez firmy kroki naprawdę odnoszą zamierzone rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read