Strona głównaEnergetykaCzy skaning laserowy LIDAR można stosować w energetyce?

Czy skaning laserowy LIDAR można stosować w energetyce?

Usługi budowlane energetyczne to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia wielu badań i analiz. Już na etapie projektu mogą pojawić się ryzyka związane z lokalizacją inwestycji, jej ukształtowaniem terenu lub pobliskimi zabudowaniami. Istnieje jednak narzędzie, które można wykorzystać do zminimalizowania tego rodzaju ryzyka. Jest nim LIDAR (Light Detection and Ranging) – skaning laserowy, który opiera się na technologii wykrywania i określania odległości.

Na czym polega skaning laserowy LIDAR?

LiDAR to aktywny system teledetekcji służący do pomiaru przedmiotów na ziemi. Dzięki niemu uzyskujemy geometryczny model 3D danego obiektu. W systemie LiDAR laser emituje światło, które odbija się os powierzchni budynków, konstrukcji, czy nawet drzew. Przy jego pomocy można uzyskać precyzyjny obraz ukształtowania skanowanego terenu.

Pomiary te są wykonywane przy użyciu kluczowych elementów systemu skaningu laserowego LIDAR, w tym GPS, który identyfikuje położenie energii świetlnej w układzie współrzędnych X, Y, Z oraz wewnętrznej jednostki pomiarowej (IMU – Inertial Measurement Unit), która dostarcza dane nawigacyjne.

Zastosowanie skaningu laserowego LIDAR

System skaningu laserowego jest bardzo powszechnie stosowany. Jest on wykorzystywany w wielu branżach przemysłu do wykonywania analiz różnego typu.

  1. Mapowanie terenu. Zadania geodezyjne często wymagają systemów LIDAR do zbierania pomiarów trójwymiarowych. Systemy skanowania tworzą cyfrowe modele terenu i wysokości analizowanej przestrzeni.
  2. Architektura. Systemy LIDAR są wykorzystywane do badania środowiska zabudowanego. Dotyczy to budynków, sieci dróg i linii kolejowych.
  3. Nieruchomości. Skanerów laserowych można używać w pomieszczeniach do mierzenia przestrzeni i tworzenia dokładnych planów budynków.
  4. Budownictwo. Technologia skaningu laserowego dostarcza modele z placu budowy i tworzy cyfrowe odwzorowanie projektów do analiz. Dzięki czemu możliwa staje się weryfikacja poprawności wykonania konstrukcji.
  5. Środowisko. Skanowanie laserowe można wykorzystać do mapowania ryzyka powodziowego lub monitorowania erozji wybrzeża.
  6. Podróże kosmiczne. NASA stosuje technologię LIDAR do analizy ukształtowania terenu przed lądowaniem pojazdów kosmicznych np. na powierzchni Marsa.

Usługi budowlane energetyczne a skaning laserowy

Energetyka to dział budownictwa, w którym szczególną uwagę zwraca się na wszelkie aspekty bezpieczeństwa. I tutaj warto wyróżnić zalety wykorzystania skaningu laserowego. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie ukształtowania terenu do wykonania prac projektowych, czy weryfikacja punktów posadowienia słupów napowietrznych linii energetycznych.

W takiej branży jak energetyka niezbędne jest także odwzorowanie istniejących obiektów budowlanych struktur i obrazowanie roślinności, co pozwala na eliminację zagrożeń już na etapie projektowania inwestycji. Dodatkowo skaning LIDAR umożliwia badanie istniejących konstrukcji i weryfikację ich odkształceń, dzięki czemu można wyeliminować pojawiające się zagrożenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read