Strona głównaTechnologiaNa czym polega regeneracja sprężarek powietrza?

Na czym polega regeneracja sprężarek powietrza?

Sprężarka podnosi ciśnienie powietrza lub wymusza jego przepływ. Wykorzystuje się ją w pojazdach samochodowych oraz maszynach roboczych na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu. Prawidłowe działanie urządzenia przynosi zyski przedsiębiorstwu, dlatego należy dbać o poprawną eksploatację sprężarki oraz systematyczny serwis. W artykule przedstawiamy szczegóły na temat tego, czym jest regeneracja sprężarek powietrza.

Regeneracja sprężarki powietrza – co to oznacza dla firmy?

Sprężarka odgrywa ważną rolę w wielu branżach technicznych. Jest wykorzystywana do procesów produkcyjnych, dlatego jej sprawne, bezawaryjne działanie jest jednym z wielu warunków prawidłowego funkcjonowania całego zakładu. Bez sprężarek nie byłoby możliwe m.in. działanie układów napędowych kluczy pneumatycznych, młotów udarowych, wiertarek czy szlifierek, a także wykonywanie piaskowania, malowania proszkowego czy oczyszczanie produktów farmaceutycznych.

Jak wynika z powyższych przykładów, urządzenie podnoszące ciśnienie powietrza ma bardzo liczne zastosowania, dlatego tak ważna jest prawidłowo i szybko wykonana regeneracja sprężarek powietrza. Jeśli sprzęt nie będzie odpowiednio serwisowany, każde użycie będzie coraz bardziej pogarszać jego stan, co może generować straty dla przedsiębiorstwa, a w najgorszym wypadku przerwę w produkcji lub usterkę niemożliwą do naprawienia. Regeneracja sprężarek powietrza pozwala na szybką interwencję i usunięcie nieprawidłowości w działaniu urządzenia.

Regeneracja sprężarek powietrza krok po kroku

Jeśli decyzja o regeneracji sprężarki jeszcze nie została podjęta i wciąż towarzyszą jej wątpliwości, warto dowiedzieć się więcej o samym procesie odnowy i naprawy urządzenia oraz poznać jego zalety.

1. Regenerację sprężarek powietrza rozpoczyna się od zdemontowania wszystkich podzespołów urządzenia. Ma to na celu szczegółową weryfikację każdej części, a w rezultacie poznanie przyczyny awarii.

Oprócz zakwalifikowania uszkodzonych elementów do dalszych etapów weryfikacji, pozwala to na dokładne określenie kosztów całkowitego remontu.Warto wiedzieć, że niektóre części sprężarki nie powinny być ponownie użyte po demontażu, dlatego oddaje się je do utylizacji, a wyposaża się w nowe komponenty.

2. Wszystkie części zdemontowanej sprężarki wstępnie zakwalifikowane do naprawy będą dokładnie oczyszczone bezpiecznymi dla nich środkami chemicznymi.

3. Części przeznaczone do dalszej regeneracji sprężarki powietrza są poddawane obróbce mechanicznej, by przywrócić je do idealnego stanu. Obejmuje to następujące procesy:

  • wytaczanie,
  • toczenie,
  • szlifowanie,
  • frezowanie,
  • honowanie.

Obróbka mechaniczna jest najważniejszym etapem regeneracji sprężarki powietrza. W tym czasie są stale wykonywane pomiary, ponieważ fabryczne wymiary komponentów urządzenia muszą być zachowane.

4. Kolejnym etapem może (ale nie musi) być wymiana takich elementów jak uszczelki, zawory, tłoki i ich pierścienie, panewki główne i korbowody oraz głowice.

5. Gdy wszystkie części zostaną naprawione, odnowione i przygotowane do ponownego użycia, należy przeprowadzić dokładne pomiary w celu skojarzenia współpracujących elementów i wykonać montaż sprężarki. Przestrzegane są wówczas wszystkie zalecenia producenta sprężarki dotyczące jej poszczególnych komponentów, takie jak właściwy moment dokręcania każdej części. Na koniec montuje się obudowę i przechodzi do kontroli stanu sprężarki przed jej uruchomieniem.

6. Sprawdzenie poprawności działania urządzenia wykonuje się, gdy jest już na stanowisku końcowym i montaż sprężarki przebiegł prawidłowo. Weryfikuje się następujące parametry:

  • głośność pracy,
  • szczelność podzespołu i zaworów w głowicy,
  • przepływ oleju w łożyskach,
  • wydatek tłoczonego powietrza,
  • sprawność układu chłodzenia.

Czynności kontrolne przeprowadza się podczas próby rozruchowej – sprężarka jest montowana na stole montażowym, a powyższe parametry są oceniane z uwzględnieniem wymaganych norm i zaleceń producenta.

7. Po wykonaniu testów regeneracja sprężarki powietrza może być zakończona pomalowaniem urządzenia.

8. Po wykonaniu powyższych etapów weryfikacji poprawności działania regeneracja sprężarki dobiega końca, a urządzenie jest gotowe do użycia.

Regeneracja sprężarek powietrza – wybór serwisu i gwarancja

Regeneracja sprężarek zawsze powinna być powierzona profesjonalistom, którzy oferują oryginalne części zamienne przeznaczone dla urządzeń od konkretnego producenta. Ponadto niezwykle ważną kwestią jest gwarancja – warto wybrać serwis, który będzie oferował zarówno naprawy gwarancyjne, jak i pogwarancyjne.

Wiele firm świadczących usługi z zakresu regeneracji sprężarek powietrza zapewnia także przeglądy techniczne – warto wykonywać je systematycznie, ponieważ nawet jedna godzina postoju sprężarek może przynieść firmie znaczne straty.

Kiedy potrzebna jest regeneracja sprężarek – najczęstsze przyczyny awarii

Prawidłowa eksploatacja sprężarki powietrza pozwala na ograniczenie częstotliwości awarii, które wymagają naprawy lub regeneracji części urządzenia. Warto więc poznać kilka przydatnych wskazówek dotyczących utrzymania sprężarki w prawidłowej kondycji:

  • kontrola ilości oleju (zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość oleju może być przyczyną usterki) i stosowanie produktów wysokiej jakości od renomowanych producentów;
  • wymiana komponentów na oryginalne części tylko od zaufanych sprzedawców, dysponujących produktami przeznaczonymi dla konkretnych sprężarek;
  • sprawdzanie kondycji pompy próżniowej – raz na jakiś czas warto wykonać przegląd i niezbędne prace serwisowe.

FAQ:

1. Na czym polega regeneracja sprężarki powietrza?

Regeneracja sprężarek to kompleksowy proces przeprowadzany przez wykwalifikowaną firmę serwisującą tego typu urządzenia. Polega na demontażu sprężarki, wymianie lub naprawie uszkodzonych komponentów i sprawdzeniu poprawności jej działania.

2. Czym regeneracja sprężarek powietrza różni się od ich naprawy?

Regeneracja sprężarek powietrza to dłuższy i bardziej skomplikowany proces, którego etapem może być naprawa uszkodzonych komponentów. Celem regeneracji jest przywrócenie sprzętu do stanu pierwotnego w jak największym stopniu.

3. Ile kosztuje regeneracja sprężarek powietrza?

Żeby poznać dokładny koszt tej usługi, należy skontaktować się z serwisem i opisać nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read