Strona głównaEnergetykaJak oszczędzać prąd w domu?

Jak oszczędzać prąd w domu?

Rachunki za prąd stale rosną, a ty zastanawiasz się, czy da się z tym coś zrobić? Nawet jeśli miesięczna kwota przelewana na konto dostawcy nie jest aż tak wysoka, wartość obliczona w skali roku daje do myślenia. Zwłaszcza od czasu wybuchu pandemii koronawirusa wielu ludzi zauważyło wyraźny wzrost opłat za energią elektryczną. Ma to przeważnie związek z tym, że nauka i praca przeszły w tryb zdalny. Znacznie więcej czasu spędzamy teraz w domu, częściej i intensywniej korzystając przy tym z różnych sprzętów.

Domowe sposoby na oszczędzanie prądu

Oszczędzanie prądu nie jest wcale aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przy zachowaniu konsekwencji, w naszym portfelu zostać może całkiem spora część z tego, co dotychczas przeznaczane było na regulowanie miesięcznych rachunków. Kluczowe jest wyrobienie w sobie nowych nawyków, które pozwolą na wiele mikrooszczędności, mogących złożyć się w dłuższej perspektywie na całkiem pokaźną wartość. Nawyki te to na przykład korzystanie ze zmywarki i z pralki tylko wtedy, gdy są całkowicie wypełnione, a także – w miarę dostępności – używanie programów „eko” i oszczędzania energii. Pamiętać warto również o tym, by po naładowaniu telefonu lub jakiegokolwiek innego urządzania, odłączać z kontaktu ładowarkę, a także wyłączać sprzęty, których nie używamy.

Inny prosty sposób na oszczędzanie prądu to gaszenie światła wszędzie tam, gdzie nie jest ono niezbędne, a także korzystanie z lampki zamiast oświetlenia sufitowego, jeśli takie rozwiązanie może być wystarczające. Warto też zainwestować w energooszczędne żarówki, które – mimo że nieco droższe od tych tradycyjnych – w efekcie pozwolą na zaoszczędzenie całkiem konkretnej sumy. W przypadku posiadania systemu oświetlającego dom od zewnątrz dobrym pomysłem może być zamontowanie instalacji reagującej na ruch. W pokryciu kosztów tego typu inwestycji pomóc mogą kredyty pozabankowe.

Wymiana sprzętów na nowe

Szukając sposobów na oszczędzanie domowej energii elektrycznej, warto też zrobić rozeznanie, ile poszczególne sprzęty tej energii zużywają. Zazwyczaj największymi pożeraczami prądu są lodówka oraz bojler elektryczny. Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się: kuchenka elektryczna, płyta indukcyjna i zmywarka.

Warto też wiedzieć, że na poziom zużycia prądu wpływ może mieć wiek i stan techniczny urządzenia. Im starsze i bardziej wyeksploatowane, tym więcej prądu zużyje. Biorąc więc pod uwagę wieloletnią perspektywę, często bardziej opłacalny okazuje się zakup nowego sprzętu. Przy jego wyborze koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tak zwaną klasę energetyczną, wskazującą na poziom zużycia energii. Zakup nowych sprzętów znacząco ułatwić mogą kredyty pozabankowe.

Fotowoltaika – nowoczesny sposób na oszczędzanie

Pomysłem na oszczędzanie prądu w skali makro może też być zainstalowanie na dachu domu paneli fotowoltaicznych. Panele wykorzystujące promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej mogą pozwolić nawet na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy. Montaż fotowoltaiki wiąże się co prawda ze sporym wydatkiem, który jednak w większości przypadków już po kilku latach całkowicie się zwraca. W sfinansowaniu tego typu przedsięwzięcia z pomocą przyjść mogą kredyty pozabankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read