Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadziła konieczność opracowania operatu przeciwpożarowego dla firm, które zbierają lub przetwarzają odpady. Wymóg ten został wprowadzony, aby nie dochodziło do pożarów składowisk.
Wykonawca operatu
W ustawie znalazły się wytyczne nadające uprawienia do sporządzenia operatu przeciwpożarowego. W przypadkach, gdy wniosek ma dotrzeć do marszałka województwa lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska, dokument wykonuje rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeśli wniosek kierowany jest do starosty, operat może wykonać osoba posiadająca wykształcenie związane z ochroną przeciwpożarową.
Informacje zawarte w operacie
Co powinien zawierać dokładnie sporządzony operat przeciwpożarowy? Przede wszystkim zawarte muszą w nim być wymagania, które wynikają z warunków, w jakich powinna przebiegać ochrona obiektu oraz wszystkich instalacji.
Na rynku jest wiele rozwiązań chroniących hale magazynowe oraz znajdujące się tam instalacje przed wybuchem pożaru. Na stronie https://www.promat.com/pl-pl/ można znaleźć przydatne informacje w tym zakresie.
Operat powinien zostać uzgodniony z komendantem właściwej dla tego miejsca straży pożarnej. Po sporządzeniu musi zostać przeprowadzona kontrola.
Sporządzanie dokumentu
Zleceniodawca przekazuje kompetentnej osobie pełną dokumentację obiektu, który będzie przedmiotem operatu. Zleceniobiorca przeprowadza wizję lokalną, po której stwierdza, jakimi warunkami ochrony przeciwpożarowej dysponuje zarządca terenu. Po zgromadzeniu potrzebnych wiadomości, przygotowywany jest operat, przedkładany później komendantowi straży pożarnej. Ten, w terminie 14 dni, wydaje postanowienie, czy w miejscu, objętym operatem, można zbierać lub przetwarzać odpady.
W odpowiedzi na rygorystyczne wymogi dotyczące składowania odpadów, powstaje coraz więcej firm, zajmujących się sporządzaniem takiej dokumentacji. Dzięki nim, przedsiębiorca bez problemu otrzyma zezwolenie na działalność związaną z przetwarzaniem odpadów, gdyż służą one wsparciem na każdym kroku, wymaganym przez ustawę.