Strona głównaTechnologiaJak znaleźć idealną kotwicę i sprzęt?

Jak znaleźć idealną kotwicę i sprzęt?

Żeglarze często wypowiadają się na temat kotwic, ale podchodźmy do ich opinii ze zdrową dawką sceptycyzmu. Pamiętajmy, że żadna kotwica nie pasuje do wszystkich warunków.

Jak wybrać dobrą kotwicę?

Wybór kotwicy jest uzależniony prawie wyłącznie od dna morskiego lub oceanicznego. Twardy piasek, miękkie błoto, gruby chwast lub zbyt gładka skała mogą udaremnić kotwiczenie. Duże kotwice grzybkowe są używane do cumowania. A małe kotwice sprawdzą się, gdy dno jest miękkie.

Stabilność również wpływa na wybór kotwicy. Lekka kotwica schodzi płasko. Dlatego są popularnie wybierane do małych łodzi.

Zwróć też uwagę na wielkość. Im cięższa łódź lub statek, tym większą kotwicę musisz wybrać.

Jak wybrać dobrą linę?

Możesz przymocować kotwicę do łodzi lub statku za pomocą liny, łańcucha lub kombinacji tych dwóch. Najczęściej żeglarze wybierają to ostatnie rozwiązanie. Lina przymocowana jest na końcu kotwicy. Używaj tylko tej wykonanej z nylonu. Jest mocna, lekka, łatwa w obsłudze i elastyczna. Trójpasmowa konstrukcja oferuje ważne zalety: większą elastyczność i niższą cenę.

Jeśli chodzi o długość liny, regułą jest ⅛ cala średnicy liny na każde 9 cali długości łodzi. Nie musimy się martwić, jeśli wybierzemy kotwicę większą niż trzeba. Jednak przewymiarowanie liny nie jest zalecane. Niestety za długa lina nie jest już tak elastyczna.

Jak wybrać dobry łańcuch?

Warto tutaj zwrócić uwagę na kalibrację łańcuchów nierdzewnych. Dzięki tej opcji mamy pewność, że ogniwa łańcucha nie przekraczają zalecanych odchyleń rozmiarów. Produkty tego typu znaleźć można w wielu sklepach. Wysokiej jakości łańcuchy nierdzewne Inoxa to gwarancja osprzętu żeglarskiego wykonanego ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Można go wykorzystać w żeglarstwie, budownictwie i przemyśle spożywczym.

Jeśli rozmiary oczek łańcucha cechuje duża powtarzalność, mamy większe pole działania. Takie łańcuchy sprawdzą się nie tylko w żeglarstwie, ale również do produkcji bram, urządzeń i maszyn. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten czynnik.

Czym się wyróżniają łańcuchy nierdzewne?

Przede wszystkim zapewniają mniejsze koszty utrzymania ruchu. Pracują dokładnie, równolegle, synchronicznie, lekko i niezwykle cicho. Wyróżniają się wyższym wskaźnikiem bezpieczeństwa, nawet przy najwyższych obciążeniach. Są niezawodne i wytrzymałe. Istnieje mniejsze ryzyko, że łańcuchy się rozciągną przy docieraniu. Ponadto możemy je łatwo rozpiąć. Są odpowiednio zabezpieczone. Nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Sprawdzą się doskonale nawet w trudnych warunkach, przy znacznej wilgotności i dużym zapyleniu.

Łańcuchy nierdzewne gwarantują stabilną pracę i dużą efektywność całego układu. Są dostępne w różnych wariantach: jedno, dwu- i trzyrzędowych. Dlatego bez problemu dopasujemy do indywidualnych potrzeb. Wykazują mniejszą odporność na korozję. Jeśli wybieramy się w rejs, warto wybrać odpowiednią kotwicę, linę i łańcuch. Wtedy możemy bezpiecznie i przyjemnie żeglować w każdych warunkach. Warto poświęcić trochę więcej czasu na wybór odpowiedniego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read