Na czym polega proces laserowego cięcia?

Cięcie laserem to obecnie jedna z najbardziej nowoczesnych metod obróbki. Najczęściej z jego pomocą tnie się blachy oraz metal. Zaletami takiego rozwiązania są m.in. wysoka precyzja i prędkość cięcia, a także powtarzalność procesu.

Laserowe cięcie blach

Cięcie laserowe blach jest przeprowadzane z użyciem wiązki laserowej, która skupia dużą ilość energii na niewielkim obszarze. Charakteryzuje się ono dużą spójnością, w związku z czym cięcie laserowe wyróżnia się bardzo wysoką dokładnością oraz precyzyjnością. Co więcej, metoda ta jest szybka.

Laserowe cięcie metali i blach to inaczej proces wypalania, sublimacji, a także topienia danego materiału. Cięcie laserowe jest dzielone na kilka rodzajów, a mianowicie:
– cięcie przez wypalanie, kiedy to materiał jest wypalany za sprawą strumienia tlenowego lub mieszaninę z tlenem;
– cięcie przez odparowanie (materiał jest poddawany odparowaniu w gazie obojętnym);
– cięcie przez topienie oraz wydmuchiwanie (materiał stapia się, a dana część jest wydmuchiwana przez gaz);
– cięcie przez wytwarzania termicznych pęknięć.

Proces cięcia laserem blachy oraz metali odbywa się w wysokich temperaturach, które są skupione w jednej wiązce energii. Pod wpływem ogrzewania blachy, jej struktura (ciągłość) przerywa się w określonych miejscach. W szczególności cięcia tego typu wykonuje się na blachach nierdzewnych (o grubości do sześciu milimetrów), aluminiowych (o grubości do trzech milimetrów) oraz czarnych (o grubości do piętnastu milimetrów).

Zalety obróbki laserowej

Do zalet laserowego cięcia zalicza się między innymi dokładność, szybkość oraz powtarzalność obrabiania danego materiału. Proces ten pozwala również na pełną automatyzację oraz bezkontaktowość z danym materiałem. Dla wielu osób, bardzo ważne jest również to, że po cięciu pozostaje niewielki odpad, co pozwala na oszczędność surowców.

Jak przebiega laserowa obróbka metali i blach?

Proces laserowego cięcia dzieli się na trzy etapy, a mianowicie:
– początek cięcia (cięcie w pewnej odległości od krawędzi arkusza);
– cięcie właściwe;
– zakończenie procesu cięcia.

Więcej informacji o laserowym cięciu blach i metali znajduje się na stronie Investa https://www.investa.pl/laserowe-ciecie-blach-metali-stali/. Jest to firma o wieloletnim doświadczeniu, która świadczy najwyższej jakości usługi i profesjonalne realizowanie wszelkich zleceń.

Na czym polega proces laserowego cięcia?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here