Strona głównaEnergetykaNiezawodność instalacji fotowoltaicznej w przypadku wyładowań atmosferycznych

Niezawodność instalacji fotowoltaicznej w przypadku wyładowań atmosferycznych

Jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna ma działać bezpiecznie oraz niezawodnie przez całe lata, warto starannie zharmonizować wszystkie składniki instalacji elektrycznej. Istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaicznych jest specjalistyczna ochrona przed prądami piorunowymi oraz przepięciami.

Właściwe odgromniki oraz ochronniki przeciwprzepięciowe zapewniają wzrostu bezpieczeństwa zarówno osób, jak i urządzeń. Wzrasta także niezawodność urządzeń. Ogranicza to także inwestycje oraz koszty napraw. Dzięki tego typu aparatom, które będą zastosowanie w instalacji fotowoltaicznej, możliwe jest uchronienie dość drogich komponentów przed awarią całej instalacji. Można bez żadnego problemu znaleźć sprawdzone elementy, chroniące przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz przepięciami. Niezawodność instalacji fotowoltaicznej w przypadku wyładowań atmosferycznych to rzecz jak najbardziej pożądana i możliwa do spełnienia. Zawsze możemy skorzystać z zasilania awaryjnego dostępnego na https://suntrack.pl/189-zasilanie-awaryjne.

Ochrona urządzeń

Aktualnie urządzenia, które znajdują się na otwartych powierzchniach mają być rentowne – mówi się o maksymalnym zysku oraz wysokich przychodach. Zauważmy, iż jeśli chcemy zmniejszyć koszty urządzeń musimy dążyć do zwiększenia ich niezawodności, jak również minimalizacji wskaźnika przestojów. Żeby to zrobić musimy odpowiednio dobrać wszystkie komponenty oraz co ważne – fachowo je zamontować. Pamiętajmy, że komponenty fotowoltaiczne są narażone na działanie wszystkich wpływów atmosferycznych. Z tego właśnie powodu w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji, a także długoterminowej niezawodności układu fotowoltaicznego doradza się zainstalowanie urządzeń, które chronią przed przepięciami i które zostały zaprojektowane według obowiązujących normą tyczących się urządzeń służących do ochrony przed przepięciami, które są stosowane w instalacjach fotowoltaicznych. Przez wzgląd na wrażliwe aparaty elektroniczne, które montuje się także w skrzynce podłączeniowej generatora, warto również zadbać o odpowiednią ochronę danych oraz modułów komunikacyjnych – podobnie jak ma to miejsce w sytuacji instalacji w budynku. W przypadku mniejszych instalacji wystarczy jedynie ogranicznik przepięć. Po zagwarantowaniu skutecznej ochrony zarówno po stronie prądu stałego, jak i zmiennego trzeba zabezpieczyć także przewody falownika, które służą do transmisji danych oraz komunikacji.

Niezawodność instalacji fotowoltaicznej w przypadku wyładowań atmosferycznych – podsumowanie.

Pamiętajmy, iż niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z urządzeniami dachowymi, które znajdują się na domach jednorodzinnych, czy też z systemami wyspowymi bądź też urządzeniami na otwartych przestrzeniach, niezwykle ważne jest fachowe zainstalowanie urządzeń służących do ochrony odgromowej oraz ochrony przed przepięciami. Urządzenia te powinny być zainstalowane przy zachowaniu aktualnie obowiązujących norm i przepisów. W celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji opisywanej instalacji na etapie projektowym warto uwzględnić elementy służące do ochrony odgromowej oraz przepięciowej. Powinno się też zwrócić uwagę na wrażliwą elektronikę, gdyż jej zadaniem jest szybkie rozpoznanie awarii owej instalacji.

Dowiedz się również o zasilaniu awaryjnym na: https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/zasilanie-awaryjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read