Transport wewnętrzny towarów jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych czy logistycznych, zwłaszcza dysponujących własnym zapleczem magazynowym. Sprawne, szybkie i najlepiej zautomatyzowane przenoszenie ładunków przyczynia się do ograniczenia kosztów i pozwala lepiej wykorzystywać kadrę pracowników. Aby osiągnąć ten efekt należy zacząć od zainwestowania w linię transportową, której podstawę mogą stanowić popularne transportery rolkowe. W naszym artykule omawiamy korzyści wynikające z użytkowania takich przenośników.
Czym są przenośniki rolkowe?
Przenośniki rolkowe, nazywane również transporterami rolkowymi, przenośnikami wałkowymi, taśmociągami rolkowymi lub podajnikami rolkowymi, to bardzo popularne urządzenia wykorzystywane w systemach transportu wewnętrznego – głównie na potrzeby zakładów produkcyjnych.
Transporter składa się z dwóch równoległych burt, do których prostopadle przymocowano obracające się wałki – ich napędzanie umożliwia automatyczne przenoszenie różnego rodzaju ładunków na bliskie odległości. Z reguły towary są transportowane w obrębie jednego zakładu, również pomiędzy budynkami czy pomieszczeniami – na przykład z magazynu na stanowiska produkcyjne.
Przenośniki rolkowe mogą być wykorzystywane do przenoszenia ładunków luzem, jak i w opakowaniach. W wielu zakładach stosuje się również rozwiązanie, w którym towary są przenoszone przez transportery prosto do przygotowanych opakowań.
Przyspieszenie procesu transportu wewnętrznego towarów
Podstawową korzyścią wynikającą z wdrożenia transporterów rolkowych w przedsiębiorstwie jest oszczędność czasu, który dziś trzeba poświęcać na ręczne przenoszenie ładunków lub przewożenie ich wózkami widłowymi/podnośnikami paletowymi.
Praca transporterów rolkowych może zostać w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu będą one przenosić ładunki zupełnie bez udziału ludzi. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy planują wprowadzić w zakładzie pracę na dwie lub trzy zmiany, a mają problem ze skompletowaniem kadry pracowników.
Odciążenie pracowników
Wbrew pozorom zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego nie stanowią zagrożenia dla pracowników, ale ich wspierają. Jeśli dziś przenoszenie ładunków w obrębie zakładu odbywa się przede wszystkim ręcznie, to jest to czynnik zwiększający ryzyko wypadków, jak również wystąpienia przewlekłych kontuzji u pracowników.
Wdrażając przenośniki rolkowe, które są sterowane automatycznie, możemy ograniczyć rolę pracownika jedynie do nadzorowania działania linii transportowej. Tym samym pojawia się możliwość lepszego wykorzystania kadr i np. przeniesienia części pracowników magazynu na stanowiska produkcyjne.
Wyższy poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu
Transportery rolkowe, jako element systemu transportu wewnętrznego, mogą istotnie poprawić poziom bezpieczeństwa – nie tylko ludzi, ale też przenoszonych ładunków. Wdrożenie automatycznych linii transportowych znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia towarów, tym samym zwiększając rentowność zakładu.
Więcej o korzyściach wynikających z wdrożenia transporterów rolkowych w przedsiębiorstwie możesz przeczytać w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/transportery-rolkowe-niezastapione-w-transporcie-wewnatrzmagazynowym/.
Gdzie zamówisz transportery rolkowe?
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że warto rozważyć inwestycję w transportery rolkowe – czy szerzej w system transportu wewnętrznego na potrzeby Twojego zakładu – to w pierwszej kolejności skontaktuj się z PROMUS Katowice.
Spółka od ponad 30 lat dostarcza zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych. Oferuje kompleksową realizację inwestycji, wraz z zaprojektowaniem, wyprodukowaniem, montażem i uruchomieniem wszystkich elementów linii transportowej.
Z pełną ofertą PROMUS Katowice możesz się zapoznać na stronie https://promuskatowice.pl/.