Strona głównaTechnologiaRodzaje wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych

Istnieje wiele rodzajów wózków widłowych. Sam ich podział można przedstawić na kilka sposobów, jednak podstawowym jest ten z uwagi na funkcje bądź napęd. Każdy, kto chce wybrać odpowiednie wózki widłowe dla swojej firmy, powinien zrozumieć choć podstawowy podział, bowiem każdy ze sprzętów wyróżnia się czymś innym. Jeśli odpowiednio poznamy specyfikację, będzie możliwy dobór maszyny dopasowanej do potrzeb pracowników. Najważniejsze jest to, że sprzęty tego rodzaju pozwalają na sprawne i profesjonalne realizowanie usług budowlanych czy dźwigowych.

Spalinowe maszyny

Pierwszym rodzajem są wózki spalinowe. To, co je cechuje, to fakt, że jako paliwo wykorzystują najczęściej olej napędowy. Mówiąc prościej, jest to popularny diesel. Na rynku możemy również trafić na wózki widłowe, które są z kolei zasilane gazem LPG.

To, co jest istotne, to możliwość wykorzystywania jedynie na otwartym terenie. To dlatego te maszyny spalinowe nie sprawdzą się wszędzie. Skąd te ograniczenia? Ze względu na wysoką emisję spalin do otoczenia. By móc stosować tego rodzaju pojazdy w pomieszczeniu, trzeba koniecznie wyposażyć się w specjalne filtry.

Pojazdy gazowe LPG

Kolejnym rodzajem są wózki gazowe LPG. Sprawdzą się przede wszystkim w firmach, w których poszukuje się ekonomicznych rozwiązań. Podobnie, jak w przypadku widlaków spalinowych, maszyny te powinno się stosować jedynie na otwartej przestrzeni. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych wytycznych, musimy kupić filtr, który ograniczy emisję szkodliwych spalin.

Elektryczne wózki

Ostatnim rodzajem wózków widłowych z uwagi na rodzaj napędu są elektryczne. Można także spotkać się z określeniem “wózki akumulatorowe”. Sprawdzają się przede wszystkim do użytku wewnątrz magazynów bądź hal. Ogromnym ich atutem jest fakt, że spełniają wszelkie niezbędne normy bezpieczeństwa właśnie w tym zakresie. Są bardzo wygodne w użyciu, zwrotne, a jednocześnie ładowne. Tego rodzaju wózki widłowe będą odpowiednie nawet w przypadku niewielkich przestrzeni. Silnik w tego rodzaju pojazdach jest mniejszy niż w innych rodzajach wózków. Gdy odpowiednio zatroszczymy się o akumulator w maszynie, posłuży nam przez wiele lat.

Terenowe i boczne

Wózki widłowe możemy również podzielić ze względu na zastosowanie. W ten sposób mamy wózek boczny, który stosuje się do przewożenia długich ładunków. Profesjonalne wózki widłowe znaleźć możesz w firmie Emtor i bardziej zapoznać się z ich technicznymi aspektami. Cechuje go możliwość załadowania bokiem oraz przeciwwaga. Innym rodzajem są maszyny terenowe, które przeważnie są napędzane dieslem. Służą do pracy na otwartych przestrzeniach. Szczególnie dobrze sprawdzą się na placach budowy, gdzie konieczny jest przewóz ładunku z punktu A do punktu B.

Podnośnikowe i skrętne

Kolejnym rodzajem są wózki podnośnikowe. Możemy także spotkać się z określeniem “teleskopowe”. Mają jedną podstawową zaletę – daleki zasięg zarówno w górę, jak i w przód. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie masywnych ładunków bez konieczności dzielenia ich na mniejsze części.

Z kolei widlaki skrętne sprawdzają się bardzo dobrze do manewrowania nawet w wąskich korytarzach. Maszt nie wysuwa się, a obraca, dlatego pracownik zyskuje możliwość bardzo wygodnego umieszczania przewożonego ładunku.

Systemowe i do wysokiego składowania

Następnym rodzajem są wózki systemowe. Mają ogromny atut – pozwalają na dostosowanie się dosłownie do każdego typu regałów w magazynach czy halach. Z kolei do podnoszenia ładunków na znaczne wysokości sprawdzą się wózki widłowe wysokiego składowania. Mają one wysuwany do przodu maszt.

Wielokierunkowe i antywybuchowe

Alternatywą dla powyższych rozwiązań są pojazdy wielokierunkowe. Posiadają one funkcję niezależnego operowania kierunkiem przednich i tylnych kółek. Pozwala to na wjechanie nawet w kręty i wąski korytarz.

Ciekawym wyborem są również maszyny anty-wybuchowe. Nazwa nawiązuje bezpośrednio do miejsca ich wykorzystania. Są odpowiednio zabezpieczone oraz specjalnie wyposażone, aby pozwalać na transport substancji grożących wybuchem.

Podwieszane i kontenerowe

Podwieszane pojazdy mają niewielkie gabaryty, więc możliwe jest ich podwieszenie do ciężarówki razem z transportowanym ładunkiem. Mają także bardzo duże możliwości manewrowania. Do solidnych wózków należą także te kontenerowe. Pozwalają podnosić i przenosić nawet ciężkie kontenery. Głównie wykorzystywane są w portach przeładunkowych lub stoczniach.

Bez wątpienia wybór widlaków jest naprawdę spory. Warto początkowo określić potrzeby danego przedsiębiorstwa, aby możliwe było dopasowanie maszyny, która spełni oczekiwania pracowników. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że firma będzie prosperować tak, jak należy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read