Strona głównaTransport i logistykaIstotne kwestie dotyczące transportu do Serbii, transportu do Albanii i transportu do...

Istotne kwestie dotyczące transportu do Serbii, transportu do Albanii i transportu do Chorwacji

O czym należy pamiętać wybierając się do krajów bałkańskich? Podpowiadamy również, jak aktualnie wygląda sytuacja związana z obostrzeniami epidemiologicznymi.

Warunki na drogach, przepisy w całej Unii Europejskiej są do siebie zbliżone. W Albanii i Serbii jednak spotykamy się z nieco innymi zasadami. Dodatkowo od roku dynamicznie zmieniają się obostrzenia związane z pandemią. Przyjrzyjmy się dziś temu, jak w praktyce wygląda transport Serbia, transport Albania i transport Chorwacja. Z jakimi trudnościami spotykają się na co dzień kierowcy zawodowi oraz przewoźnicy?

Transport do Serbii

Kierowcy wybierający się do Serbii muszą mieć na uwadze nieco inną jakość dróg niż te, do których przywykli. Dziurawa nawierzchnia, brak siatek zabezpieczających trasę, często pojawiające się bezpańskie zwierzęta i kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów, to bardzo popularne zjawiska. Autostrady należy opłacać w euro lub miejscowych dinarach. Co ważne, zawsze trzeba prosić o paragon i zachować go do samego zjazdu z autostrady. Jako kierowca, pilnuj, czy cena jaką Ci podają jest zgodna ze stawką w cenniku. Oszustwa i wyłudzenia na obcokrajowcach są dość popularną praktyką. W terenie zabudowanym obowiązuje maksymalnie 60 km/h, w terenie niezabudowanym zaś dla samochodu ciężarowego o DMC powyżej 7,5 t – 80km/h, chyba że znaki wskazują inaczej.

Pilnuj dozwolonej prędkości. Poza częstymi patrolami policji, na autostradach przeprowadzany jest średni pomiar na trasie pomiędzy bramkami. Mandat wiąże się z wysoką karą finansową i postępowaniem sądowym.

Nie ma w tym kraju zakazu poruszania się dla ciężarówek niezależnie od pory dnia, czy roku, a dozwolony czas na tranzyt to 72h.

Wymiary pojazdów dopuszczonych do ruchu nie mogą być większe niż: 16,5 m długości, 2,5 m szerokości i 4 m wysokości.

Wybierając się do Serbii w okresie zimowym, kierowca powinien posiadać w aucie narzędzia do odgarniania śniegu

W ciągu dnia nie ma obowiązku używania świateł mijania. Obowiązują podczas jazdy nocnej, a także gdy widoczność ograniczona jest do 100 m w terenie zabudowanym i do 200 m poza nim.

Każdy kierowca musi posiadać przy sobie potwierdzenie o zatrudnieniu od swojego pracodawcy. W przypadku, gdy pojazd jest użytkowany na warunkach użyczenia, bądź leasingu, konieczna jest także kopia poświadczonej notarialnie umowy przełożonej przez tłumacza przysięgłego na język angielski, francuski, rosyjski lub niemiecki.

Transport do Albanii

Tu również kultura jazdy jest dość odmienna od europejskiej. Na autostradach zdarzają się ronda, po których niektórzy kierowcy jeżdżą według własnego uznania. Dość popularne jest przejeżdżanie na czerwonym świetle, wjeżdżanie pod prąd i nagłe hamowanie bez użycia sygnalizacji świetlnej w celu zaparkowania, nawet na autostradzie. Mimo chaosu, każdy stara się uważać na innych użytkowników drogi, co w efekcie mocno ogranicza liczbę kolizji.

Dopuszczalne wymiary pojazdu to: 4 m wysokości, 2,6 m szerokości i 16,5 m długości.

Pojazdy o DMC powyżej 3,5t mogą się rozpędzać w terenie zabudowanym do 40 km/h, poza terenem zabudowanym i na drogach ekspresowych do 70 km/h, a na autostradach do 80 km/h.

Światła mijania obowiązują w nocy, podczas złych warunków atmosferycznych oraz w tunelach.

Aktualnie nie ma żadnych szczegółowych obostrzeń dotyczących tranzytu w obliczu pandemii. Nie są wymagane wyniki testu na Covid, a kierowców nie obowiązuje kwarantanna.

Transport do Chorwacji

Aktualnie, by wjechać na teren Chorwacji, należy wypełnić specjalny formularz tzw. zgłoszenie podróży. Dotyczy on bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Warto przygotować go sobie wcześniej, by przyspieszyć procedury na granicy. Kierowcy samochodów ciężarowych zwolnieni są z obowiązku wykonania testu PCR na obecność SARS-CoV-2, pod warunkiem, że nie będą przebywać na terenie kraju dłużej jak 12h.

Od 1 marca 2021 zmianie uległy zasady wydawania zezwoleń. Każdy przedsiębiorca może pobrać jednocześnie do dwóch zezwoleń, a by otrzymać kolejne, zobowiązany jest do zwrócenia poprzednich. Liczba pobieranych zezwoleń nie może przekraczać liczby wpisów.

Pojazdy dopuszczone do ruchu nie mogą przekraczać: 4 m wysokości, 2,55 m szerokości, 16,5 m długości

Przejazd autostradami jest płatny. Nie ma tu winiet. Każdorazową opłatę można wnieść gotówką, za pomocą karty kredytowej lub elektronicznego systemu opłat drogowych ETC.

Światła mijania w Chorwacji są obowiązkowo włączone przez 24h podczas złej widoczności oraz zimą (od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca).

Nie każda firma przewozowa decyduje się na świadczenie usług transportowych do krajów bałkańskich. Są jednak i takie, które specjalizują się w transporcie FTL i LTL do tych rejonów Europy. Należy do nich firma 3Cargo https://www.3cargo.com/transport/. Transport Serbia, transport Albania i transport Chorwacja, to jej regularne kierunki. Przewoźnicy, oraz kierowcy pracujący z ramienia 3Cargo są na bieżąco ze zmieniającymi się regulacjami i obostrzeniami również w czasie pandemii, dzięki czemu transport odbywa się sprawnie, bez zbędnych zakłóceń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read