Strona głównaPrzemysłSystemy napędowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Systemy napędowe – przegląd dostępnych rozwiązań

Systemy napędowe to gama urządzeń i podzespołów, dzięki którym możliwe jest stworzenie zaplecza do automatycznej pracy np. linii produkcyjnej. Tym samym stanowią one kluczowe elementy procesu automatyzacji przemysłu. Systemy napędowe zapewniają nie tylko nieprzerwaną i wydajną pracę maszyn, ale również zwiększają poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu, gwarantują powtarzalną jakość produkcji i niezawodność całego procesu produkcyjnego. W naszym artykule przyglądamy się najczęściej wykorzystywanym elementom wchodzącym w skład systemów napędowych.

Przemienniki częstotliwości

To podstawowe elementy zaliczane do kategorii systemów napędowych. Szczególną uwagę warto tutaj zwrócić na przemienniki częstotliwości z rodziny PowerFlex marki Allen-Bradley, czyli przemienniki niskiego i średniego napięcia, dostępne w wariantach mocy od 0,37 kW do 25 MW.

Przemienniki częstotliwości PowerFlex mogą zostać dostosowane do wymagań szerokiej gamy aplikacji napędowych, w tym pomp, przenośników czy ekstruderów, a nawet wywrotnic wagonowych czy żurawi portowych.

Dzięki uproszczonej konfiguracji możliwe jest skrócenie czasu uruchomienia przemiennika. Warto również wspomnieć o odpowiednich rozszerzeniach napędów zwiększających bezpieczeństwo aplikacji oraz o mechanizmach diagnostyki predykcyjnej, które pozwalają podnieść produktywność i niezawodność pracy przemiennika.

Softstarty

Mianem softstartów nazywamy urządzenia, których zadaniem jest ograniczanie udaru prądowego przy rozruchu silnika indukcyjnego. Przynosi to szereg korzyści, począwszy od zwiększenia wydajności silnika, przez obniżenie zużycia energii, aż po ochronę całej instalacji przed przeciążeniem. Ma to bezpośrednie przełożenie na trwałość aplikacji.

Szczególnie cenionymi sofstartami są urządzenia z rodziny SMC, które zapewniają bardzo szerokie możliwości w zakresie komunikacji z poszczególnymi aplikacjami oraz zakresu ich zastosowania.

Serwonapędy

Nie ma systemów napędowych bez serwonapędów. To kluczowe elementy całego systemu automatyzacji pracy np. linii produkcyjnej. Serwonapędy i serwosilniki są przeznaczone do najbardziej zaawansowanych aplikacji napędowych. Rekomendowane przez nas serwonapędy z rodziny Kinetix wyróżniają się przy tym niezawodnością i wysoką precyzją pracy.

Wspomniane serwonapędy od Rockwell Automation są dostępne w szerokiej gamie rozwiązań, w tym:

  • Serwonapędy jednoosiowe – gdzie każdy z napędów jest zasilany niezależnie (nie występuje zasilanie przez wspólną szynę DC). Można tutaj wyróżnić dwa serwonapędy z rodziny Kinetix marki Allen-Bradley, czyli Kinetix 5100 oraz Kinetix 5300.
  • Serwonapędy wieloosiowe – czyli pracujące na wspólnej szynie DC, pozwalające znacząco uprościć dystrybucję zasilania systemu przy wykorzystaniu pełnych możliwości sterowania serwonapędami za pośrednictwem CIP Motion. Tutaj szczególną uwagę zwracamy na serwonapędy z rodziny Kinetix 5700 marki Allen-Bradley.
  • Serwonapędy hybrydowe – taka konstrukcja łączy w sobie zalety napędów jedno- i wieloosiowych. Umożliwia pracę w trybie Stand-Alone (jak Kinetix 5300), pozwalając przy tym na połączenie dwóch lub więcej napędów szyną DC (jak Kinetix 5700). Tę technologię zastosowano w rodzinie serwonapędów Kinetix 5500.

Silniki serwo

Serwosilniki to urządzenia współpracujące z napędami Kinetix Allen-Bradley, które stanowią uzupełnienie systemu napędowego do celów automatyzacji produkcji. Oferta Rockwell Automation obejmuje:

  • Silniki obrotowe Kinetix VPx, czyli silniki jednoprzewodowe, w których zarówno zasilanie, jak i sygnał enkoderowy znajdują się w jednym przewodzie hybrydowym. Silniki te są wyposażone w cyfrowy interfejs sprzężenia zwrotnego, który dostarcza układowi sterowania informacji o pracy silnika w czasie rzeczywistym oraz wartości znamionowych napędu zoptymalizowanych pod kątem doboru do wymaganych parametrów.
  • Silniki liniowe – takie silniki stosuje się w aplikacjach, w których należy unikać konstrukcji mechanicznej. Warto tutaj wspomnieć o silnikach liniowych zaliczanych do kategorii układów śrubowych (np. serwosiłowniki MPAR oraz VPAR), jak i o typowych, elektromagnetycznych silnikach (jak LDAT czy MPAS).

Wspomnijmy również o tym, że systemy napędowe mogą zostać uzupełnione o takie rozwiązania, jak m.in. systemy oprzewodowania, enkodery, napędy liniowe, przekładnie planetarne, układy rozruchu bezpośredniego czy zintegrowane silniki krokowe ServoStep.

Niezawodne systemy napędowe w ofercie RAControls

RAControls to polska firma, która jest oficjalnym dystrybutorem automatyki przemysłowej amerykańskiego producenta Rockwell Automation. Oferta RAControls obejmuje zaawansowane systemy napędowe renomowanej marki Allen-Bradley, które cieszą się doskonałą opinią, słynąc z niezawodności oraz szerokiego zakresu konfiguracji. Są one przeznaczone do pracy w nawet najbardziej wymagających warunkach środowiskowych.

Więcej o systemach napędowych Allen-Bradley dostępnych w ofercie RAControls można przeczytać na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-napedowe/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read