Strona głównaTransport i logistykaSystemy magazynowe – jak wybrać ten właściwy?

Systemy magazynowe – jak wybrać ten właściwy?

Odpowiednia organizacja dostępnej przestrzeni magazynowej to bez wątpienia jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na wydajność toczących się w nim procesów. W jaki sposób upewnić się, że stosowane dotychczas systemy magazynowe w pełni odpowiadają na wyzwania, z jakimi przychodzi się nam zmierzyć w codziennej pracy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przyjrzymy się najważniejszym kryteriom oceny ich wydajności.

Czym powinien wyróżniać się dobrze dobrany system magazynowy?

Właściwie zaaranżowany magazyn stanowi wypadkową kilku czynników, związanych zarówno ze specyfiką danego obiektu, jak i charakterem gromadzonych w nim produktów czy wykonywanych tam prac. Odpowiednio dobrane systemy magazynowe powinny opierać się o następujące czynniki:

Zróżnicowanie przechowywanych produktów

Jeśli dany magazyn przechowuje wiele produktów o zróżnicowanych gabarytach i masie, zastosowane w nim systemy magazynowe powinny uwzględniać regały umożliwiające łatwą rekonfigurację w zależności od specyfiki gromadzonych obecnie jednostek. Warto podkreślić również, że aspekt ten jest niezwykle istotny w przypadku, gdy charakter składowanych materiałów jest ściśle powiązany z sezonowością w danej branży.

Całkowitą pojemność magazynu

Idealne systemy magazynowe to takie, które w pełni wykorzystują dostępną kubaturę budynku – optymalna aranżacja dostępnej przestrzeni pozwala przesunąć w czasie perspektywę kosztownej przebudowy magazynu lub przeniesienia do większego obiektu. Funkcjonalne systemy magazynowe mogą korzystać m.in. z systemu antresol, które zwiększają rzeczywistą przestrzeń składowania nawet o kilkaset procent.

Wymagana prędkość kompletacji zamówień

Odpowiednio dobrany system magazynowy powinien stanowić odpowiedź na wyzwania w zakresie jak najszybszej realizacji napływających zamówień. Aspekt ten jest szczególnie istotny w przypadku przedsiębiorstw działających m.in. w sektorze e-commerce, w którym błyskawiczne przekazanie towaru do ostatecznego odbiorcy jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na zadowolenie klientów. Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów, warto zdecydować się na systemy magazynowe zintegrowane z oprogramowaniem klasy WMS, które pomaga monitorować stan magazynowy oraz wspiera proces wysyłki.

Wybierz systemy magazynowe od Nedcon Silesia

Zastanawiasz się, która z wiodących marek, specjalizujących się w projektowaniu i wyposażaniu magazynów, pomoże Ci dobrać odpowiedni system magazynowy? Już dziś skontaktuj się z opiekunami inwestycji od Nedcon Silesia – marki, której zaufały tysiące dużych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Dołącz do zadowolonych klientów marki Nedcon i zadbaj o funkcjonalną aranżację swojego magazynu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read