Konfekcjonowanie produktów to jeden z podstawowych procesów logistycznych, zachodzących w wielu branżach, w tym w przemyśle ciężkim, hutniczym, odlewniczym i chemicznym. Celem konfekcjonowania jest przede wszystkim usprawnienie spedycji towarów oraz dostosowanie wielkości opakowań do potrzeb i oczekiwań klientów końcowych. Na czym dokładnie polega konfekcjonowanie produktu? Kto się tym zajmuje? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Konfekcjonowanie produktów, czyli podstawowy element łańcucha dostaw
Konfekcjonowanie polega na podziale i pakowaniu produktów w odpowiednie opakowania o ustalonej pojemności – najczęściej takiej, która jest oczekiwana przez klientów końcowych lub takiej, która umożliwia łatwe magazynowanie i dalszy transport towarów.
Ważnym elementem konfekcjonowania jest także etykietowanie, kodowanie oraz, w razie potrzeby, przepakowywanie materiałów z większych opakowań do mniejszych lub odwrotnie. Jak widać mówimy tutaj o kluczowym elemencie zarządzania dystrybucją towarów od producenta aż do punktu sprzedaży detalicznej lub hurtowej.
W jakim celu konfekcjonuje się produkty?
Konfekcjonowanie najczęściej dotyczy produktów sypkich, luźnych, które są przeznaczone do dalszej sprzedaży czy przechowywania w mniejszych opakowaniach. Mogą to być zarówno worki np. o pojemności 20 kilogramów, jak i big bagi.
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których przeprowadza się konfekcjonowanie towarów:
- Logistyka magazynowa– konfekcjonowane towary, przepakowane do mniejszych opakowań, są dużo łatwiejsze w magazynowaniu, mogą być umieszczone na paletach czy przechowywane na półkach regałów magazynowych. W szczególności dotyczy to wspomnianych materiałów sypkich.
- Bezpieczeństwo towaru– odpowiednio dobrane opakowanie gwarantuje ochronę towaru przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, które mogłyby np. negatywnie wpłynąć na kluczowe właściwości produktu. Przechowując towar w mniejszych opakowaniach o wiele łatwiej jest zapewnić mu ochronę przed np. promieniowaniem słonecznym, wilgocią czy nieuprawnionym dostępem.
- Zachowanie cech jakościowych– prawidłowo konfekcjonowany towar może przez dłuższy czas zachować swoje cechy jakościowe. Dzięki przepakowaniu materiału do mniejszych opakowań eliminujemy ryzyko np. zanieczyszczenia towaru.
- Uatrakcyjnienie towaru w oczach klienta– konfekcjonowanie towarów ma również na celu dopasowanie go do oczekiwań klienta końcowego, który nie jest zainteresowany zakupem np. big baga, potrzebując mniejszej ilości materiału. Dodatkowo, w ramach konfekcjonowania oznacza się towary, spełniając tym samym obowiązki informacyjne wynikające z przepisów prawa.
- Dużo łatwiejsza spedycja– mniejsze opakowania są łatwiejsze w transporcie, szczególnie z wykorzystaniem samochodów dostawczych. Konfekcjonowanie pozwala na przewożenie towarów sypkich poza tzw. silos truckami, co obniża również koszty spedycji.
- Dopasowanie wielkości opakowania do sposobu dalszej dystrybucji– konfekcjonowanie pozwala na zapakowanie towarów w takie opakowania, jakie są wymagane np. przez sklepy detaliczne czy hurtownie, umożliwiając tym samym dystrybuowanie produktów do klientów końcowych.
Komu można powierzyć konfekcjonowanie produktu?
Czołowym dostawcą tej usługi na polskim rynku jest firma PEDMO, która specjalizuje się w konfekcjonowaniu i przepakowywaniu różnego rodzaju materiałów sypkich. Firma oferuje m.in. przepakowywanie towarów z silo trucków do big bagów i mniejszych opakowań (oraz odwrotnie), kompleksowo zajmując się obsługą całego procesu, gwarantując terminowość, wysoką precyzję oraz zachowanie oryginalnej jakości produktu.
PEDMO konfekcjonuje towary z wykorzystaniem m.in. worków wentylowych i otwartych zszywanych, najczęściej o pojemności 20-25 kg, jak i z użyciem big bagów o pojemności 500-1000 kilogramów.
Ze szczegółami usługi konfekcjonowania produktów można się zapoznać na stronie internetowej firmy PEDMO pod adresem https://pedmo.eu/oferta/uslugi/uslugi-konfekcjonowania-oraz-przepakowywania/.