Dobra organizacja przestrzeni magazynowej to podstawa sprawnie działającego przedsiębiorstwa, szczególnie gdy na co dzień z magazynu wyjeżdżają i wjeżdżają dziesiątki, jeśli nie setki palet z towarem.
Regały paletowe są nieodłącznym wyposażeniem miejsc magazynowych w sortowniach i logistycznych punktach przeładunkowych oraz wszędzie tam, gdzie składowanie palet jest najbardziej korzystną metodą przechowywania towarów i zarządzania nimi. Jaki regał paletowy wybrać? To już o wiele trudniejsze pytanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak podjąć decyzję o wyborze regałów paletowych.
Różne warianty regałów paletowych
W kategorii regałów umożliwiających składowanie towaru w magazynie wyróżnia się z reguły trzy podstawowe warianty: regały półkowe, wykorzystywane do składowania ładunków w kartonach, pojemnikach i paczkach, regały paletowe dedykowane bezpośrednio do składowania towarów na paletach oraz pustych palet, i regały wspornikowe, wykorzystywane do magazynowania długich ładunków, a więc np. rur, płyt czy arkuszy. W przypadku towarów na paletach zdecydowanie najbardziej opłacają się oczywiście regały paletowe, które nie będą wymagały rozpakowywania i przepakowywania towarów w kolejnych punktach magazynowych.
Regały paletowe zbudowane są najczęściej z bocznych stojaków z belkami wzdłuż i w poprzek służącymi jako podstawa do składowania palety. Do obsługi towarów składowanych na regałach paletowych potrzebny jest wózek widłowy, ale sama obsługa regałów paletowych jest poza tym wyjątkowo łatwa i mało czasochłonna. Przy wyborze regałów u sprawdzonych producentów to właśnie regały paletowe przeznaczone do zastosowań magazynowych powinny przykuwać największą uwagę.
Jakie elementy są ważne przy wyborze regałów paletowych?
Pierwszym i najważniejszym zadaniem przy wyborze regałów paletowych do magazynu będzie dopasowanie ich do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Zależnie od konstrukcji samego magazynu warto wybierać maksymalnie wysokie regały, które nie tylko skutecznie wykorzystają zwykle wolną i martwą przestrzeń pionową, ale też ograniczą długość korytarzy roboczych i ułatwią szybszy dostęp do palet z pomocą podnośnikowego wózka widłowego. Trzeba oczywiście pamiętać, że mała liczba korytarzy roboczych może nieco utrudnić pracę, ale będzie niezastąpiona przy małej przestrzeni magazynowej.
Podobnie jak w przypadku wyboru samych palet niezbędnych do transportu dużych ładunków, dopasowanie regałów paletowych pod względem gabarytów palet będzie istotne dla bezpieczeństwa i efektywności pracy na magazynie. Dla palet małych, mniejszych od standardów EURO, dobrym wyjściem mogą być standardowe, wzmocnione regały półkowe, które bez problemu pomieszczą mniejsze palety, a przy odrobinie modyfikacji mogą być dopasowane do rozmiarów palet niestandardowych. Dla efektywnego składowania palet o różnych wymiarach warto pomyśleć o tym, by część magazynu obsługiwać z pomocą regałów paletowych przystosowanych do ustandaryzowanych rozmiarów a część z pomocą regałów półkowych na przesyłki niestandardowe.
Poszukując regałów paletowych uwagę powinno zwrócić ich ustawienie. Choć większość budowana jest podobnie, wymiary poszczególnych modeli u producentów mogą się różnić, a podczas załadunku ważna będzie łatwość dostępu do palety z pomocą wózka widłowego. Kluczowe jest, by regał umożliwiał swobodny dostęp do każdej składowanej palety, a nie wymagał np. zdjęcia kilku palet w celu dotarcia do tej jednej wybranej. Z tego też względu w wydajnie działających magazynach odpadają regały paletowe blokowe, zakładające składowanie palet za sobą.
Regały paletowe i wyposażenie magazynu – szacowane koszty
Przygotowanie magazynu działającego z maksimum wydajności wymaga planowania, bo choć łatwo postawić na wysokie regały gwarantujące bezpośredni dostęp do każdej palety, w przypadku magazynów przechowujących ograniczony asortyment znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem mogą okazać się regały paletowe pozwalające na składowanie blokowe i bezpośredni dostęp jedynie do pierwszych palet w rzędzie.
Wśród projektów proponowanych przez producentów specjalizujących się w regałach magazynowych, paletowych i konstrukcjach stalowych, zdecydowanie najniższymi cenami cieszą się standardowe regały z szerokimi alejkami nie wymagające stosowania specjalnie przystosowanych urządzeń i maszyn do ich obsługi. Z większymi kosztami zakupu trzeba liczyć się w przypadku regałów bardzo wysokich, niestandardowych, a także tych wykonanych na zamówienie pod kątem wyposażenia konkretnej przestrzeni magazynowej. Szacunkowe ceny wahają się od 500 zł za małe, pojedyncze, półkowe regały magazynowe do 2-5 tysięcy za bardziej rozbudowane, wytrzymałe, mieszczące od kilku do kilkunastu palet regały paletowe.