Nawet najtrudniejsza, najbardziej żmudna i monotonna praca może przebiegać szybciej i przyjemniej, gdy w jej trakcie mamy możliwość słuchania ulubionej muzyki. Zresztą muzyka to nie jedyny „czaso-umilacz”, równie dobrze sprawdzi się stacja radiowa, słuchowisko czy audiobook. Niezależnie, którą opcję z powyższych wybierzemy, do jej odsłuchu potrzebujemy radia. Jakimi cechami powinno się charakteryzować radio budowlane? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Serdecznie zachęcamy do lektury!
Radio budowlane – czym różni się od zwykłego radia?
Ze względu na często trudne warunki pracy, a takie właśnie mogą występować na budowie lub podczas nawet pozornie niewinnego remontu, profesjonalne radio budowlane musi charakteryzować się innymi właściwościami od tego radia, które stoi na parapecie u babci. Przede wszystkim wersja budowlana musi cechować się większą wytrzymałością. Delikatny zazwyczaj sprzęt elektroniczny tego typu nie przetrwałby długo w warunkach, jakie panują na budowie – pył, gruz, brud, wystawienie na uszkodzenia mechaniczne to niektóre z zagrożeń dla radia. Dlatego radio budowlane jest zbudowane inaczej, niekiedy bardziej masywne i „opancerzone”, a także wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów.
Radia budowlane zasilane akumulatorem – co trzeba wiedzieć?
Zanim przedstawimy naszym czytelnikom, jakie są rodzaje radia budowlanego, skupmy się przez chwilę na tym najbardziej popularnym z nich. Jest to radio zasilane akumulatorem. Mobilny charakter tego sprzętu sprawia, że sprawdzi się on na każdej budowie, niezależnie od tego, gdzie ma ona miejsce. Kompaktowe rozmiary i fakt, że może ono działać przez wiele godzin bez podłączania do źródła zasilania, sprawiają, że mając je przy sobie, zawsze będziemy mogli słuchać muzyki. Radia akumulatorowe różnią się od siebie między innymi liczbą głośników i mocą. Ta ostatnia cecha może mieć znaczenie zwłaszcza na budowach, gdzie korzysta się z ciężkiego, a tym samym głośnego, sprzętu. By nic nie zagłuszało dźwięków z radia, zadbajmy o to, by odbiornik ten miał odpowiednią moc i mógł przebić się przez odgłosy wiertarki i innych równie hałaśliwych narzędzi.
Radia budowlane – trochę technologii i człowiek się gubi
Radia budowlane, choć z pierwszy rzut oka mogą wydawać się prymitywne, to tak naprawdę podążają za najnowszymi technologicznymi trendami i starają się dopasować do rosnących oczekiwań użytkowników. Radia te są najczęściej wyposażone w antenę (co pozwala na odbieranie stacji radiowych), a także wejście USB (dzięki czemu możemy słuchać muzyki nagranej na pendrive). Najnowsze modele mogą również łączyć się za pomocą Bluetootha na przykład z telefonem komórkowym, na którym mamy zapisaną naszą ulubioną playlistę.
Radio budowlane – jaki model wybrać?
Na rynku dostępne są radia budowlane i przenośne głośniki z funkcją Bluetooth takich marek jak DeWALT, Makita czy Black & Decker. Podstawowy podział odbiorników radiowych to rozróżnienie ze względu na sposób zasilania. Wyróżniamy radia akumulatorowe, radia zasilane elektrycznie oraz oczywiście radia na baterie. Największą popularnością wśród budowlańców cieszą się oczywiście radia akumulatorowe. Dzieje się tak z prostego powodu. Są bardziej wydajne niż baterie, które działają na baterie, a także mają własne źródło zasilania. Sprawia to, że nie muszą być podłączane do prądu za pomocą kabla. A im mniej niepotrzebnych kabli na budowie, tym lepiej. W tego typu miejscu i tak najczęściej panuje bałagan, wiele rzeczy plącze się pod nogami, nie ma więc powodu, by dokładać kolejny kabel, tym razem pozwalający na zasilenie czegoś tak niepozornego, jak radio.
Czego słuchać podczas pracy?
Odpowiedź na pytanie postawione w powyższym nagłówku to już sprawa bardzo indywidualna. Wiele zależy od osobistych preferencji. Jedni będą słuchać czegoś, co pozwoli im się wyciszyć i skupić na pracy, inni wręcz przeciwnie – wybiorą ciężkie brzmienia, które zagłuszą hałas budowy. Niektórzy wybiorą audiobooki, dzięki którym będą mogli nadrobić zaległe lektury, na których przeczytanie nie mają czasu w szaleńczym tempie życia.
Radio na budowie sprawia, że czas płynie szybciej
Niezależnie od wybranej muzyki czy dobranej książki w wersji audio, radio na budowie może sprawić, że praca upłynie szybciej, a my wrócimy do domu nieco mniej zmęczeni. Gdy do naszych uszu dolecą dźwięku ulubionej piosenki, to możemy nawet zapomnieć o monotonii wykonywanych czynności czy też hałasie towarzyszącemu pracom remontowym. Na tego typu komfort psychiczny powinien móc pozwolić sobie każdy z nas. Praca na budowie nie musi być żmudnym obowiązkiem – z radiem budowlanym może stać się ekscytującą przygodą!