Strona głównaTechnologiaWózek widłowy terenowy - już teraz zobacz co potrafi!

Wózek widłowy terenowy – już teraz zobacz co potrafi!

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup profesjonalnego i nowoczesnego, wydajnego sprzętu do swoich firm. Im lepiej jest on dopasowany do branży i charakteru pracy, tym lepsza produktywność zakładu, a co za tym idzie – większe zyski dla całej firmy. Właśnie dlatego, dla rolnictwa czy branży budowlanej coraz częściej wybieranym pojazdem jest wózek widłowy terenowy.

Wózek widłowy terenowy jest jednym z typów wózków jezdniowych unoszących. Jego budowa i sposób działania najbardziej przypominają i są zbliżone do tradycyjnego czołowego wózka spalinowego, dlatego przez wielu sprzedawców zaliczany jest do tej kategorii. Jednak istnieje kilka istotnych różnic, które sprawiają, że wózek terenowy wyróżnia się na tle innych pojazdów o napędzie spalinowym.

Czym różni się wózek widłowy terenowy od typowego widlaka?

Zadając sobie to pytanie, już na wstępie można zauważyć, iż pierwszym elementem różniącym te pojazdy jest ich wielkość. Wózek terenowy jest zarówno wyższy, jak i większy od tradycyjnego widlaka. A wszystko to ze względu na większe możliwości jakimi dysponuje wózek terenowy. Większy rozmiar tego pojazdu przekłada się na zwiększoną wagę, ta natomiast idzie w parze ze znacznie większym udźwigiem maksymalnym.
Udźwig maksymalny w przypadku większości wózków spalinowych wynosi od ok 3. do 5. ton, natomiast wózek widłowy terenowy jest w stanie unieść ładunek nawet dwukrotnie cięższy – czyli do 10. ton! Także dlatego, konstrukcja pojazdu terenowego musi być bardziej solidna i wytrzymała.

Transportowanie tak ciężkich ładunków nie jest łatwe, dlatego też wózek widłowy terenowy zwykle posiada napęd na 4 koła, który umożliwia mu także sprawne poruszanie się po wzniesieniach i wyboistych, nierównych powierzchniach. Jest to kolejna różnica w porównaniu z widlakami spalinowymi, które choć często pracują na zewnątrz, to jednak są przystosowane głównie do tego, aby poruszać się raczej po płaskich, pozbawionych przeszkód, nawierzchniach (takich jak place przymagazynowe i składy).

Co poza napędem na 2 osie ułatwia wózkowi widłowemu terenowemu pokonywanie wzniesień oraz nieregularnych podłoży? Specjalnie przystosowane w tym celu – opony. Wózek terenowy posiada zamontowane dwie wielkości opon – większe z przodu i mniejsze z tyłu. Każda para opon ma głęboki bieżnik. Dzięki temu zapewniana jest lepsza przyczepność w pojeździe, a ładunek może zostać bezpiecznie przetransportowany.
Z uwagi na wszystkie powyższe elementy odróżniające widlaki spalinowe od terenowych, warto wspomnieć, iż pojazdy te mają dzięki nim, także nieco inne zastosowanie.

wózek terenowybudowa

Wózek widłowy terenowy – gdzie sprawdza się najlepiej?

Jak wspominano na wstępie, wózki widłowe terenowe wykorzystuje się zarówno w rolnictwie, jak i w branży budowlanej. Ponadto mają swoją nieocenioną rolę także w przemyśle ciężkim, a także tartakach czy kamieniołomach. Sprawdzają się tam głównie dlatego iż:

  • z łatwością poruszają się zarówno po nieutwardzonym czy grząskim gruncie (co zdarza się często w przypadku upraw, gdy wózek terenowy np. przewozi zbiory);
  • bez problemu transportują duże czy niewymiarowe ładunki (umiejętność szczególnie przydatna w przemyśle ciężkim do transportu podzespołów czy różnego typu konstrukcji oraz większych elementów składowych i części);
  • dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu wózkami widłowymi terenowymi można przewozić także produkty sypkie (takie jak: zboża, piasek na budowach czy nawet porozbiórkowy gruz oraz kamienie);
  • z uwagi na dużą przeciwwagę i solidną konstrukcję, wózek terenowy ma także możliwość sprawnego przewiezienia długich ładunków (takich jak deski w tartaku czy rury i inne elementy na budowie).

A to oczywiście tylko część z zastosowań tych efektywnych pojazdów, które wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest duży udźwig oraz prosta w konstrukcji, wytrzymała maszyna, przystosowana do pracy nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych (takich jak deszcz czy śnieg).

zastosowanie wózka terenowego

Jaka jest cena wózka terenowego?

Cena każdego z wózków jezdniowych unoszących zależy od wielu czynników. W tym m.in od: marki i modelu pojazdu, wyposażenia, parametrów takich jak udźwig i wysokość podnoszenia, czy nawet dodatkowej gwarancji oraz opłat za serwisowanie urządzenia.
Biorąc pod uwagę średnie ceny pojazdów tego typu, szacuje się, iż koszt zakupu nowego markowego wózka widłowego rozpoczyna się od ok. 120 000 zł.
W przypadku, gdy firmy nie stać na taki jednorazowy wydatek, istnieje kilka możliwości:

  • kredyt na zakup;
  • wynajem sprzętu z możliwością pierwokupu po skończonym okresie najmu;
  • wynajem czasowy;
  • zakup używanego wózka widłowego terenowego
  • leasing z elastycznym harmonogramem spłat (możliwość finansowania fabrycznego z dotacją)
  • wynajem długoterminowy full-serwis.

Zakup natomiast używanego pojazdu wymaga znajomości sprzętu oraz mechanizmów jego działania w celu oceny rzeczywistego stanu technicznego pojazdu. Ponadto bardzo istotne jest, aby sprzęt pochodził z wiarygodnego źródła. Z drugiej strony – zakup używanego wózka widłowego terenowego może stanowić prawdziwą okazję! Koszt takiego używanego urządzenia bywa bowiem niższy o ponad 50% od ceny zakupu nowego pojazdu (czyli rozpoczyna się od 50-60 tysięcy).

Podsumowanie

wózek widłowy terenowy w pracy na budowie

W powyższym artykule staraliśmy się scharakteryzować pokrótce niezawodne i solidne wózki widłowe terenowe, opisać ich zastosowanie, wspomnieć o cenach a także popularnych metodach finansowania. Teraz już wiesz jak wydajny jest wózek widłowy terenowy i jak wiele zastosowań posiada! A jeśli Ty także szukasz tego rodzaju sprzętu – sprawdź tutaj ofertę nowych i używanych, markowych wózków widłowych terenowych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read