Regały archiwalne do przechowywania dokumentacji – czym się kierować przy wyborze?

Wybór regałów wydaje się być łatwym zadaniem do zrealizowania. Jednak są to tylko pozory, ponieważ szereg produktów dostępnych na rynku pozwala na zainstalowanie modeli najbardziej odpowiadających ich przeznaczeniu. Regały archiwalne muszą spełniać nieco inne wymagania niż te, których używa się np. do eksponowania książek w bibliotece. Co powinno decydować o wyborze konkretnych modeli do pomieszczenia archiwalnego?

Regały archiwalne – stacjonarne czy przesuwne?

Regały archiwalne należą do podstawowego wyposażenia każdej firmy, która musi bezpiecznie przechowywać duże ilości dokumentów. Wybrane do archiwum modele muszą charakteryzować się przede wszystkim wysoką jakością wykonania i solidnością. Decydując się na metalowe regały stacjonarne należy mieć pewność, że ich konstrukcja jest stabilna i z łatwością będzie w stanie utrzymać znajdujący się na półkach ciężar – wypełnione po brzegi segregatory ustawiane jeden przy drugim na szerokości 1 metra ważą średnio ok. 35-40 kg. Stacjonarne regały obustronne zapewniają łatwy dostęp do akt oraz szybką segregację dokumentów, zgodnie z przyjętym firmie systemem.

Modele przesuwne nie potrzebują tak dużej przestrzeni jak stacjonarne Dzięki umieszczaniu ich na specjalnych szynach (nawierzchniowych, zatapianych w posadzce lub z dodatkową podłogą) mogą być one ustawione tuż przy sobie, a zamontowane przy nich odboje zapobiegają zderzaniu się mebli. Pracują one niezwykle delikatnie i miękko, co sprawia, że umieszczone na półkach dokumenty nie ulegają przemieszczaniu się.

Każdy z regałów może posiadać pełną ścianę środkową, podobnie jak ściany słupkowe. Mogą być one również otwarte lub perforowane. Wszystko zależy od upodobań klienta oraz od kwestii dostępności do dokumentów.

Regały archiwalne: przesuwne mechaniczne i z napędem elektrycznym

Wybierając przesuwne regały archiwalne np. firmy Budmax (http://regalybudmax.pl/) spośród modeli przesuwnych można zdecydować się na warianty mechaniczne lub elektryczne. Pierwsze z nich obsługiwane są za pośrednictwem specjalnej kierownicy. Cały mechanizm działa bardzo płynnie i jest łatwy w obsłudze. Regały przesuwne o napędzie elektrycznym są bardziej zaawansowane technicznie. Mają panel sterowniczy z wyświetlaczem, diody bezpieczeństwa monitorujące stan regałów oraz specjalne zabezpieczenia, które po napotkaniu oporu wyłączają napęd. Ponadto, mogą być one wyposażone w dodatkowe opcje, takie jak np. stała lub częściowa blokada dostępu do regałów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu dostęp do wskazanych lub wszystkich regałów będą miały tylko osoby upoważnione posiadające specjalne karty dostępu.

Dodatkowe wyposażenie regałów

Regały mogą posiadać bardzo przydatne opcje. Zalicza się do nich wysuwane blaty pomocnicze umożliwiające łatwe przeglądanie akt (mogą być montowane pod wybraną półką), dodatkowe ograniczniki uniemożliwiające przesuwanie się dokumentów na półkach. Przegrody podwieszane oraz stojące zabezpieczają dokumenty przed przewracaniem się dociskając je do siebie. Regały mogą być także wyposażone listwy opisujące zawartość każdej półki. Są one szybkie w montażu i demontażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here