Nowy trend na rynku nieruchomości – condohotele na celowniku inwestorów

Trwający od kilku lat boom na inwestowanie w nieruchomości wciąż koncentruje się na kupowaniu mieszkań i samodzielnym ich wynajmowaniu. Silne zainteresowanie inwestorów rynkiem nieruchomości coraz silniej kieruje ich uwagę na produkty typowo inwestycyjne – condo- i aparthotele, które pozostawały nieco na marginesie całego rynku. Inwestycje w segment condo-, uchodzące do niedawna za dość niszowe, rośną jednak bardzo dynamicznie.

Inwestycje w mieszkania na wynajem – trudny biznes

W świadomości Polaków nieruchomości to jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i zyskowności. Taki pogląd jest jak najbardziej uzasadniony, nie tylko względami psychologicznymi, ale także obserwacjami rozwoju sytuacji zarówno na rynku światowym, jak i rodzimym. Polscy inwestorzy podążają szlakiem przetartym już przez finansowych potentatów, dla których nieruchomości są jednym z głównych aktywów. W polskich warunkach dominującą formą inwestowania w nieruchomości jest kupno mieszkania i czerpanie przychodów z jego wynajmu. Ten najpopularniejszy nad Wisłą model opiera się jednak na samodzielnym zajmowaniu się wszystkimi czynnościami związanymi w wynajmem. Wymaga to dużego osobistego zaangażowania, a dodatkowo – zwłaszcza dla początkujących – skutkuje niezbyt wysoką efektywnością tego typu działalności.

Inwestorzy szukają dochodowej i wygodnej alternatywy

Na naszym rynku wciąż brakuje możliwości zorganizowanego inwestowania w nieruchomości. Można stwierdzić, że poprzedni boom z lat 2006-2009 trochę wszystkich zaskoczył, co sprawiło, że próby jego wykorzystania często kończyły się rozczarowaniem. Dotyczyło to zarówno decyzji indywidualnych zakupów mieszkań, jak i działalności funduszy inwestycyjnych, które starały się wykorzystać bardzo dobrą koniunkturę. Doświadczenia tamtego okresu nie zostały w pełni wykorzystane, choć widać pewne nowe tendencje. W obecnej fazie wzrostu rynku nieruchomości – wciąż przy dominacji inwestycji indywidualnych – pojawiają się też nowe formy, zmierzające do tworzenia produktów typowo inwestycyjnych, oferujących bezpieczeństwo kapitału i możliwość osiągania satysfakcjonujących zysków.

Condo- i aparthotele – rynek rośnie o blisko 75%!

Jedną nich są obiekty typu condo- i apartholetelowego, łączące indywidualną własność lokali ze zorganizowanym sposobem zarządzania nimi, zapewniającym wyższą efektywność oraz uwalniającym inwestora od ich bieżącej obsługi. Początkowo tego typu obiekty lokalizowane były niemal wyłącznie w najbardziej atrakcyjnych miejscowościach turystycznych. Od niedawna powstają one jednak również w dużych miastach, dających możliwość intratnego zagospodarowania zarówno ruchu turystycznego, jak i obsługi klientów biznesowych. To rynek wciąż młody, ale rozwijający się bardzo dynamicznie. Jak wynika z najnowszego raportu „Aparthotele/Condohotele w największych polskich miastach”, opracowanego przez portal inwestycjewkurortach.pl, od 2016 r. uruchomiono 29 projektów typu condo-, oferujących łącznie 6474 jednostek (apartamentów). Porównanie stanu ustaleń poprzednie edycji raportu sprzed dwóch lat, gdy w trakcie realizacji i w planach było 3713 jednostek, z obecnymi wynikami wskazuje na wzrost o 74 proc. Łączna liczba 10 187 jednostek zlokalizowanych w największych miastach obejmuje obiekty już eksploatowane, jak i będące w fazie realizacji oraz planowane. Tak duża dynamika wzrostu pokazuje skalę zainteresowania produktami typowo inwestycyjnymi na rynku nieruchomości. Ich rosnąca popularność wynika nie tylko z wyższych – w porównaniu z najmem indywidualnym – zysków, z reguły gwarantowanych przez operatorów przez kilka lat. Oprócz względnie wysokiej rentowności plusem takiej inwestycji jest przede wszystkim model biznesowy zakładający minimalne osobiste zaangażowanie się inwestora w obsługę.

Przykładem takiej właśnie inwestycji jest wrocławski hotel Best Western Premier, wybudowany naprzeciwko dworca kolejowego przy ul. Gwarnej, który pierwszych gości przyjmie w marcu. W ośmiokondygnacyjnym budynku znajdą się 64 pokoje, restauracja oraz zaplecze konferencyjne. Oferta dla inwestorów to w tym przypadku zarówno pokoje, jak i apartamenty, którymi w imieniu ich właścicieli będzie zarządzał wyspecjalizowany operator. Indywidualni inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup mogą korzystać z formuły gwarantowanego najmu zapewniającego zwrot w wysokości 6,5% rocznie przez 3 pierwsze lata trwania umowy. Długofalowe korzyści z inwestycji będą wynikały ze stałego udziału w przychodach z wynajmu obiektu.

JAKUB NIECKARZ

PREZES PVI – PROPERTY VALUE INVESTMENTS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here