Strona głównaPrzemysłNarzędzia pneumatyczne wykorzystywane do obróbki metalu

Narzędzia pneumatyczne wykorzystywane do obróbki metalu

Prace związane z obróbką metali potrzebują odpowiednich i trwałych narzędzi. Do tego rodzaju działań wykorzystuje się m.in. pneumatyczne wersje narzędzi, co umożliwia osiągnięcie większej efektywności i ergonomii.

Narzędzia pneumatyczne związane z obróbką metali wykorzystywane są do cięć, szlifowania powierzchni czy zapewnienia ochrony przed opiłkami metali. W branżach przemysłu pracujących z metalami wyróżnia się przede wszystkim:

  • Piły pneumatyczne
  • Noże pneumatyczne
  • Szlifierki kątowe lub taśmowe
  • Węże odciągowe

Piły oraz nożyce pneumatyczne, czyli narzędzia do precyzyjnego cięcia

Piły pneumatyczne oraz wycinarki gwarantują precyzyjne przecinanie. Krawędzie pozostające po cięciu tymi narzędziami, cechują się gładkim wykończeniem. Wycinarki pneumatyczne wyróżniają się możliwością rozpoczęcia pracy z każdej dostępnej strony obrabianego elementu. Cięcie wykonywane jest za pomocą brzeszczotu, czyli elementu pracującego z ruchem posuwistozwrotnym. Dostępne są różnego rodzaju brzeszczoty, które posiadają wiele wymiarów i podziałek uzębienia. Dzięki temu, cięcia mogą być dostosowane do wymagań określonej aplikacji. W przemyśle zastosowanie znajdują również specjalistyczne narzędzia, takie jak nożyce pneumatyczne, które charakteryzują się wysoką precyzją i ergonomią pracy.

Szlifierki – jedno narzędzie, wiele możliwości pracy

Kolejnym typem narzędzi stosowanych w przemyśle metalowym są szlifierki. Szlifierki pneumatyczne są wykorzystywane do wielu rodzajów czynności związanych z obróbką elementów metalowych. Wyróżnia się modele taśmowe bądź kątowe.

Szlifierki taśmowe pracują z wyjątkową precyzją. Można przy ich pomocy szlifować płaskie powierzchnie i zaokrąglać krawędzie. Ponadto, stosuje się je do fazowania rur i ukosowania naroży. Narzędzia taśmowe można dostosować do aplikacji poprzez dobranie odpowiednich taśm o danej szerokości i długości.

Szlifierki kątowe pneumatyczne wyróżniają się natomiast uniwersalnością. Modele te charakteryzują się możliwością pracy w wielu pozycjach. Posiadają specjalne osłony, które chronią użytkownika przed pozostałościami ze szlifowanego materiału. Przy pomocy szlifierek kątowych możliwe jest usunięcie farby czy rdzy. Szlifierki pneumatyczne kątowe pracują z niskim poziomem wibracji oraz hałasu. Szlifierka kątowa z klasycznym rodzajem tarcz może nawet zastępować pilnikarki.

Na wygodę użytkowania szlifierek pneumatycznych wpływa niewielki ciężar. Im lżejsze jest narzędzie, tym praca operatora jest bardziej ergonomiczna.

Zwiększanie bezpieczeństwa pracy – zadanie węży odciągowych

Do pracy w przemyśle, gdzie występują odpady po procesowe, np. w postaci opiłków metali warto zastosować także odpowiednie węże odciągowe. Są to elementy, które umożliwiają pozbycie się powstających podczas pracy pozostałości, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa. Czynności związane np. z obróbką aluminium i jego stopów wymuszają konieczność zastosowania przewodów ssawnych. Wynika to z faktu, że powietrze w połączeniu z określoną ilością opiłków aluminium tworzy atmosferę wybuchową.

Pneumatyka w zastosowaniu narzędzi przeznaczonych do pracy w przemyśle z elementami metalowymi lub z blachami jest rozwiązaniem umożliwiającym przede wszystkim obniżenie wagi narzędzia, co przekłada się na wygodę jego użytkowania. Wycinarki, pilnikarki oraz szlifierki pneumatyczne to trwałe oraz wytrzymałe narzędzia, które wpływają na wyższą efektywność oraz na bezpieczeństwo operatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read