Najważniejsze zalety i wady maszyn CNC

Maszyny cnc to urządzenia, którym przemysł zawdzięcza naprawdę dużo. Precyzja, wydajność produkcji czy bezpieczeństwo operowania to tylko niektóre z zalet, ale są także wady związane z zakupem i użytkowaniem tego typu urządzeń. Dziś przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zalety maszyn cnc – precyzja i możliwość seryjnej produkcji

Praca maszyn cnc (maszyn sterowanych numerycznie) to szczytowe osiągniecie technologiczne jeśli chodzi o precyzję obróbki rożnego typu materiałów. Jeśli maszyna cnc zostanie poprawnie zaprogramowana to osiąga niemal 100% poprawności kształtowo-wymiarowej wyprodukowanego elementu w stosunku do jego projektu. Tym samym takie urządzenia produkują idealnie odwzorowane i bardzo dokładne elementy.

Kolejną korzyścią korzystania w maszyn cnc jest możliwość seryjnej produkcji z zachowaniem bardzo dobrej dokładności. Wystarczy jednokrotne zaprogramowanie urządzenia aby wyprodukować całą serię precyzyjnych i identycznych elementów. Ustawienia te można później stosować przy kolejnych seriach i mieć pewność, że wytworzone elementy zachowają to samo odzwierciedlenie i dokładność wykonania. Takich możliwości nie dają ręczne obrabiarki.

Maszyny cnc są łatwe w obsłudze i skracają czas produkcji

Dużą zaletą maszyn sterowanych numerycznie jest także łatwość ich obsługi, którą można dość szybko opanować. Ponadto zastosowanie do produkcji tej technologii pozwala zredukować konieczność drobiazgowych i częstych kontroli jakości przy wytwarzaniu kolejnych serii w oparciu o jeden projekt. Zaawansowane funkcje sterowania maszyną i programowania pozwalają również na łatwiejsze wykonywanie złożonych operacji obróbkowych.

Zaleta maszyn cnc, o której trzeba wspomnieć, to także możliwość szybkiego wprowadzania zmian i ulepszeń, co znacznie skraca czas produkcji. Ponadto zastosowanie tego typu urządzeń zmniejsza ilość odpadów dzięki precyzyjnej pracy. Maszyny cnc mogą pracować przy jednym ustawieniu, co poprawia planowanie produkcji. Taki schemat nie jest możliwi do zastosowania w przypadku wykorzystania konwencjonalnych maszyn ręcznych. Więcej o sterowaniu maszynami CNC dowiedzą się Państwo pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/

Maszyny cnc są łatwe w obsłudze i skracają czas produkcji

Wady maszyn cnc

Największą wadą maszyn cnc jest koszt ich zakupu – znacznie wyższy niż urządzeń tradycyjnych, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę, iż jest to nowa technologia. Swoje kosztują także części do maszyn oraz oprogramowanie. Ponadto maszyny cnc nie eliminują całkowicie błędów. Wady jednak ustępują w obliczu szeregu korzyści, które dla przemysłu przynoszą maszyny cnc. Ich zakup traktowany jest jak inwestycja, która zwraca się w postaci większych zysków wynikających z większej jakości i ilości wytwarzanych elementów.

Zalety i wady maszyn cnc – podsumowanie

Nowoczesne rozwiązania wdrażane w przemyśle to zawsze coś, z czego należy się cieszyć. Współcześnie stosowane urządzenia i technologie produkcyjne zorientowane są nie tylko na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów wytwarzania produktów, ale także na podniesienie poziomu bezpieczeństwa wszystkich pracujących w zakładzie osób. Takie funkcje spełniają maszyny cnc, które wnoszą nową jakość w dziedzinę technologii produkcji. Sprawiają, że przemysł może produkować więcej i taniej, przyczyniają się do zmniejszenia kosztów produkcji, a przede wszystkim – zwiększają jej wydajność.

Zalety i wady maszyn cnc - podsumowanie

Części i elementy maszyn CNC znajdą Państwo w renomowanym sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl, który oferuje również ogromny wybór śrub, nakrętek, wkrętów i wiele więcej pod adresem: https://www.ebmia.pl/normalia-sruby-nakretki-podkladki-wkrety-c-196_4837_3480.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here