Strona głównaTechnologiaMyjki wysokociśnieniowe - rodzaje, funkcje i przeznaczenie

Myjki wysokociśnieniowe – rodzaje, funkcje i przeznaczenie

Od 1950 roku aż do połowy lat 80′ XX wieku, myjki wysokociśnieniowe były domeną jedynie profesjonalistów. Właściciele gospodarstw domowych mogli jedynie pomarzyć o urządzeniach, które znacząco ułatwiłyby ich pracę. Wraz z rozwojem technologii, zwiększała się również jej dostępność dla prywatnych użytkowników i od tego czasu firmy produkujące tego rodzaju sprzęt, rywalizują ze sobą o przychylność oraz portfele klientów. Jakie są zatem rodzaje obecnie dostępnych na rynku myjek wysokociśnieniowych, jaką pełnią funkcję i jakie jest ich przeznaczenie? O tym w dalszej części artykułu.

Myjka ciśnieniowa – zasada działania

Najpierw jednak kilka słów o tym, jak działa myjka wysokociśnieniowa. Budowa myjek różni się w zależności od ich przeznaczenia, jednak ogólny schemat i zasady działania są wspólne dla większości tego typu urządzeń. Do podstawowych elementów należy przede wszystkim przewód, który umożliwia podłączenie myjki do źródła wody. Z kolei najważniejszym podzespołem myjki wysokociśnieniowej, jest specjalistyczna pompa nadająca wypływającej wodzie odpowiednio wysokie ciśnienie. Strumień ten kierowany jest następnie poprzez wąż wysokociśnieniowy do pistoletu natryskowego umożliwiającego operatorowi nakierowanie wody w wybrane miejsce. Większość popularnych myjek, przeznaczonych do użytku wokół domu, warsztacie lub ogrodzie, nadaje ciśnienie strumienia wody na poziomie 16-18 MPa. Specjalistyczny sprzęt jest w stanie osiągnąć nawet około 20 MPa, a żeby uzmysłowić sobie te wartości, warto nadmienić, że ciśnienie cieczy w wodociągach przyjmuje wartość około 0,4 MPa.

myjka cisnieniowa Oertzen E500-17, Anticorr

To i inne urządzenia oferuje Agencja Anticorr http://anticorr.com.pl/myjki-wysokocisnieniowe,lp,787.html.

To właśnie możliwość uzyskania wysokiego ciśnienia, stwarza tak szeroki zakres zastosowania urządzeń, jakimi są wysokociśnieniowe myjki. Niektóre z urządzeń mogą ponadto podgrzewać wodę do zadanej temperatury, a tym samym nakierowana na powierzchnię dysza zdecydowania ułatwia czyszczenie, pielęgnację i konserwację.

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Myjki wysokociśnieniowe rozróżnia się na podstawie parametrów, takich jak zastosowanie, przeznaczenie, budowa oraz cena produktu. Przede wszystkim podział rozróżnia urządzenia przeznaczone do użytkowania profesjonalnego lub amatorskiego. Cena tych pierwszych jest z reguły znacznie wyższa. Jednym z kryteriów jest również zastosowany napęd:

  • elektryczny – nadają się do podłączenia do zwykłego gniazdka sieci elektrycznej; charakteryzują się stosunkowo niewielką mocą i najlepiej sprawdzają się w prostych pracach domowych,
  • spalinowy – silnik zasilany jest paliwem ciekłym – benzyną lub olejem napędowym; cechują się dużą mocą i są przeznaczone do użytku, profesjonalnego; pracują niezależnie od energii elektrycznej, dlatego mogą być używane z dala od dostępnych źródeł prądu,
  • hybrydowy -możliwość podpięcia do sieci jest uzupełniona poprzez akumulator umożliwiający pracę w terenie, stanowi to doskonały kompromis pomiędzy zastosowaniem amatorskim a profesjonalnym.

Wyodrębniamy również myjki ze względu na rodzaj strumienia wody:

  • strumień płaski – przeznaczony do mycia dużych powierzchni,
  • strumień o niskim ciśnieniu – pozwala na mycie wstępne lub mycie gładkich, delikatnych powierzchni,
  • strumień wąski – wysokie ciśnienie wody sprzyja myciu punktowemu silnie zabrudzonych powierzchni,
  • strumień rotacyjny – dysza sprawdza się w przypadku porowatych powierzchni i usuwania uporczywego brudu.

żołnierz myje wóz

Wszechstronne zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, myjki ciśnieniowe znajdują różnorodne zastosowanie, także w użytku amatorskim. Znakomicie sprawdzają się w przypadku mycia powierzchni zewnętrznych, kiedy istotny jest silny strumień wody oraz możliwie duża jego szerokość, tak aby w krótkim czasie uporać się z większymi obszarami działania. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem są dodatkowe akcesoria, takie jak dysza umieszczona na rozciągliwej lancy, dzięki której operator może pracować w wygodnej, wyprostowanej pozycji, oszczędzając tym samym plecy oraz stawy. Za pomocą myjek można również szybko pompować wodę do różnego rodzaju zbiorników – zwłaszcza o trudnodostępnych wlotach.

Osoby, które nie lubią stać w kolejce do myjni samochodowej lub cenią sobie możliwość samodzielnego gospodarowania czasem i terminem mycia wozu, będą zachwycone z tego zastosowania produktu, jakim jest myjka, którą uzupełnia pianownica – pojazd będzie umyty dokładnie, a co najważniejsze – bez uszczerbku na delikatnym lakierze czy innych wrażliwych elementach nadwozia.

Myjka wysokociśnieniowa może być użyta również do mycia wstępnego – wówczas należy zmniejszyć ciśnienie i zastosować dodatkowe akcesoria, np. szczotki lub specjalistyczne odkurzacze. Niektóre myjki umożliwiają piaskowanie – ten rodzaj produktu świetnie sprawdzi się w przypadku najbardziej uporczywych zabrudzeń,a także podczas usuwania farby, rdzy, mchu oraz wszystkich innych osadów, które nie poddają się łatwej obróbce. Obecnie, zdecydowanie najbardziej zaawansowane technicznie na rynku są urządzenia typu premium full control.

Podsumowanie

Myjki wysokociśnieniowe cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród użytkowników profesjonalnych, jak i właścicieli domków jednorodzinnych, ogródków działkowych, warsztatów, garaży oraz gospodarstw rolnych. Dzięki rozwojowi technicznemu oraz konkurencji na rynku, cena produktu nie zniechęca już przed wyborem tego rodzaju rozwiązania problemów z uporczywymi zabrudzeniami. Powyżej przedstawione informacje mogą okazać się bardzo pomocne przy wyborze urządzenia, które w największym stopniu będzie odpowiadało na konkretne zapotrzebowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read