Strona głównaBiznesCzym zajmuje się ekspert ds. doskonalenia procesów produkcyjnych?

Czym zajmuje się ekspert ds. doskonalenia procesów produkcyjnych?

Doskonalenie procesów produkcyjnych to względnie nowa specjalizacja, ale szybko zyskująca zwolenników w firmach z różnych branż i dziedzin przemysłu. Przedsiębiorcy doceniają specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby pomóc firmie w optymalizacji procesów produkcji. Dowiedz się, czym dokładnie zajmują się eksperci z tej dziedziny.

Na czym polega doskonalenie procesów produkcyjnych?

Profesjonalne doskonalenie procesów produkcyjnych to szereg działań prowadzących do optymalizacji działań w firmie, której efektem jest maksymalizacja zysków i ograniczenie zbędnych kosztów, bez jednoczesnej utraty jakości produktu. To niełatwe zadanie, wymagające odpowiedniej wiedzy i znajomości metodologii. Wspomniane efekty można bowiem uzyskać różnymi sposobami, korzystając m.in. z lean manufacturing, metody TQM, techniki DMAIC E. Deminga oraz kilku innych. Doskonalenie procesów produkcyjnych to niełatwy, często długotrwały i żmudny proces, jednakże jego prawidłowa realizacja zapewnia doskonałe efekty i znaczne oszczędności dla przedsiębiorstwa.

 doskonalenie procesów produkcyjnych

Zadania eksperta ds. doskonalenia procesów produkcyjnych

Zadaniem wspomnianego specjalisty jest, jak sama nazwa wskazuje, doskonalenie procesów produkcyjnych. Co to właściwie oznacza? Otóż ekspert z tej dziedziny zajmuje się nadzorowaniem i optymalizowaniem procesów zgodnie z założeniami wybranej metody. Najpopularniejszą techniką jest lean manufacturing, polegający na dążeniu do usunięcia wad, awarii oraz wypadków w procesie produkcji. Ekspert zna najlepsze praktyki zarządzania produkcją, które pozwalają na optymalizację strat. Doskonale rozumie procesy produkcyjne oraz ich właściwą organizację. Posługuje się także rozmaitymi narzędziami poznawczymi, np. z zakresu analizy procesu, standaryzowania, reorganizacji stanowisk itp. Dzięki temu jest w stanie jeszcze lepiej usprawniać różne procesy w firmie.

Specjalista ma też odpowiednie merytoryczne kompetencje w zakresie uczenia innych osób w przedsiębiorstwie, dzięki czemu może szkolić np. podwładnych czy innych pracowników w wybranych dziedzinach. To wszystko przełoży się na wzrost produktywności spółki oraz ograniczenie strat, a tym samym zmniejszenie kosztów firmy.

Jak zostać specjalistą?

Aby zostać certyfikowanym specjalistą z zakresu doskonalenia procesów produkcji, można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze to studia licencjackie bądź magisterskie ze specjalizacją z tego obszaru. To polecane rozwiązanie dla osób, które wiążą swą przyszłość z inżynierią zarządzania procesami produkcyjnymi i szukają odpowiedniego, kompleksowego kierunku kształcenia. Studia jednak są czasochłonne i wymagają przynajmniej 3 lat nauki. Dlatego alternatywą dla osób, które już pracują w branży i chcą zdobyć nowe umiejętności oraz kwalifikacje, jest profesjonalne szkolenie realizowane przez wyspecjalizowaną jednostkę, zakończone certyfikacją. Odpowiedni dokument potwierdza specjalistyczną i niszową wiedzę oraz kwalifikacje w zakresie optymalizacji i standaryzacji procesów produkcyjnych.

Partnerem materiału jest TQMsoft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read