Strona głównaPrzemysł4 trendy, które zdominują przemysł w 2019 roku

4 trendy, które zdominują przemysł w 2019 roku

Transformacja cyfrowa napędza współczesny przemysł, a firmy produkcyjne są coraz bardziej świadome, że tylko inwestycja w oferowane przez nią rozwiązania pozwoli im utrzymać konkurencyjność. W jaki sposób będzie rozwijał się Przemysł 4.0 w nadchodzącym, 2019 roku?

Najnowszy raport „What’s Next In Advanced Manufacturing”, przygotowany przez CB Insights, wyróżnia 4 główne trendy konieczne do dalszego rozwoju nowoczesnego przemysłu w nadchodzącym roku. Na jakich rozwiązaniach powinien się koncentrować?

Platformy IIoT

Współczesne fabryki generują ogromne ilości danych, ale mają problem z ich analizowaniem i efektywnym wykorzystywaniem. Według przewidywań Instytutu Gartnera, 90% pozyskiwanych danych będzie bezużyteczna, ponieważ przedsiębiorstwa nie wiedzą, w jaki sposób odpowiednio je analizować. Rozwiązanie tego problemu może mieć kluczowy wpływ na wzrost produktywności, przewidywany dzięki zastosowaniu rozwiązań z zakresu Przemysłowego Internetu Rzeczy. Zgodnie z prognozami Instytutu Gartnera do 2020 r. ponad 40% zadań związanych z analityką danych ma zostać zautomatyzowanych.

Ze względu na olbrzymią liczbę generowanych przez zakłady przemysłowe danych, koniecznych do przetworzenia, samodzielna kontrola sygnałów z poszczególnych czujników i podłączonych do nich urządzeń oraz analiza uzyskanych informacji jest bardzo czasochłonna, a często wręcz niemożliwa. W tym wypadku z pomocą przychodzą platformy IIoT bazujące na uczeniu maszynowym, które na podstawie specjalnych algorytmów są w stanie agregować, analizować, a nawet interpretować duże ilości danych, których manualne obrobienie zajęłoby nieporównywalnie więcej czasu, a dodatkowo byłoby obciążone większym ryzykiem błędu.

Czujniki przemysłowe

Czujniki przemysłowe wspierają funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych, dostarczając istotnych informacji, m.in. na temat wydajności maszyny, czasu jej pracy, zużycia energii, przestojów, temperatury i innych danych fizycznych. Pozyskiwane z maszyn informacje są następnie analizowane i dostarczają inżynierom utrzymania ruchu ważnych informacji, pozwalających na reagowanie na potencjalne awarie z odpowiednim wyprzedzeniem, a przez to zachowanie ciągłości produkcji.

Wzrost wykorzystania robotów

Inteligentniejsze, zajmujące mniej miejsca i jeszcze bardziej zintegrowane z pracą ludzi – tak zgodnie z raportem „Advanced Manufacturing Trends In 2019” mają rozwijać się roboty w nadchodzącym roku. Jednocześnie zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki do 2020 roku ich ilość wzrośnie o 15%. Tym samym w fabrykach na całym świecie zostanie zainstalowanych ponad 1,7 mln nowych robotów przemysłowych.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji będą one znacznie bardziej intuicyjne, co przekłada się na jakość kooperacji między robotem, a człowiekiem. W nowoczesnym przemyśle rośnie też rola cobotów, czyli robotów współpracujących. Pracują one z mniejszą wydajnością oraz nie mogą przenosić takiego ciężaru jak tradycyjne roboty przemysłowe, jednak dzięki czujnikom siły i specjalnym algorytmom są znacznie bezpieczniejsze dla człowieka. Integrator ustala siłę z jaką robot może zadziałać na człowieka lub w ogóle nie dopuszcza to jakiegokolwiek kontaktu z maszyną, programując jego wcześniejsze zatrzymanie. Pozwala to na bezpieczną pracę człowieka z maszyną bez stosowania specjalnych wygrodzeń.

Predykcyjne zastosowanie danych

Zgodnie z perspektywą w następnym roku nadal będzie rosło znaczenie analizy dużych zbiorów danych i wykorzystywanie ich w predykcyjnym utrzymaniu ruchu. Takie podejście pozwala monitorować pracę maszyn w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę i wykrywać nieprawidłowości w oparciu o automatycznie wyuczony profil pracy.

Dzięki rozpowszechnieniu podejścia predictive maintenance (PdM) oraz rozwiązań oferowanych przez Przemysł 4.0, coraz więcej zakładów przemysłowych odchodzi od prewencji na rzecz predykcji. Podejście to, bazujące na dużej ilości danych gromadzonych w sposób ciągły, zaawansowanych metodach ich przetwarzania oraz wiedzy eksperckiej pozwala nie tylko na wcześniejsze wykrywanie potencjalnych anomalii, ale także optymalne planowanie całego procesu produkcji – tłumaczy Wojciech Czuba, R&D Division Manager w firmie Elmodis, działającej w obszarze IIoT.

Dalsze perspektywy

W latach 2013-2017 rynek IIoT wzrósł o 275%, a tylko w pierwszej połowie 2018 roku firmy działające w obszarze Przemysłowego Internetu Rzeczy zarobiły 2,6 mld dolarów. Powyższe trendy pokazują, że rynek ma ogromny potencjał, tym bardziej, że rozwiązania te przekładają się na realne korzyści dla zakładów przemysłowych. Według “Smart Manufacturing Report 2017” w ubiegłym roku firmy inwestujące w rozwiązania IIoT zmniejszyły koszty bezpośrednie nawet o 20%, a wydatki na energię obniżyły się średnio o 5%. Czas pokaże, czy przemysł wykorzysta możliwości oferowane przez IIoT i otworzy się na trendy, które mają napędzać produkcję w nadchodzącym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read